X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.06.2023 р. № 1617/ІПК/26-15-04-04-08

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду зверненнящодо зазначення одиниць виміру при складанні податкових накладнихта, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є постачальником електричної енергії на ринку електроенергії. Діяльність з постачання електричної енергії пов‘язана з безпосередньою купівлею електричної енергії як товару, яка в подальшому реалізується не побутовим споживачам. Купівля електричної енергії відбувається на специфічних оптових ринках електричної енергії, яка може бути поставлена будь-якому споживачу в межах Об‘єднаної енергетичної системи України. При цьому, оптові постачальники електричної енергії використовують в своїх договорах та первинних документах одиницю виміру електричної енергії МВт·год.

При цьому, в подальшому при укладанні договорів Товариством з  покупцями, в тому числі і тими, які проводять закупівлі через тендер, обов‘язковою умовою укладання договору – застосування одиниці виміру при обліку електричної енергії кВт·год.  

Таким чином, при придбанні електричної енергії ціна за одиницю виміру була в МВт·год, при реалізації ціна встановлюється в кВт·год, в результаті чого одиниця виміру в графі 4 податкової накладної при реалізації відрізнятиметься від одиниці виміру, зазначеної в графі 4 податкової накладної при придбанні.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи має право Товариство при реалізації електричної енергії змінювати одиницю виміру товару з МВт·год на кВт·год та в податковій накладній зазначати кВт·год у разі якщо при придбанні даної електричної енергії в отриманих від постачальника податкових накладних було зазначено одиницю виміру МВт·год?
  2. Чи буде в даному випадку порушенням заміна одиниці виміру при заповненні графи 4 податкової накладної?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу  об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.

Постачанням товарів визнається будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром  (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

 

Щодо питань 1 та 2

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.2 статті 201 розділу V Кодексу форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V Кодексу).

Порядок складання податкових накладних та їх реєстрації в ЄРПН передбачений Порядком заповнення податкової накладної, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307, до податкової накладної зокрема вносяться дані:

до графи 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);

до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП);

графа 3.2 заповнюється на всіх етапах постачання товару, ввезеного на митну територію України - проставляється позначка "Х";

до граф 4 та 5 - одиниця виміру товарів/послуг;

Графи 4 та 5 заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної:

у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО.

У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, то:

у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах.

Враховуючи вищевикладене, якщо постачання товару, одиниці виміру якого при придбанні було встановлено в МВт·год, здійснюється за одиницями виміру в кВт·год, то одиниця виміру, вказана у графі 4 податкової накладної, складеної на операцію з постачання товару, може відрізнятися від одиниці виміру, що вказана у податковій накладній, отриманій платником податку при придбанні такого товару.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.