Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомила, між нею та _____укладено договір купівлі – продажу майнових прав на нежитлове приміщення (далі – Договір). Пунктом ___ зазначеного Договору передбачено, зокрема, що «за несвоєчасне введення об’єкта будівництва в експлуатацію, приєднання до інженерних мереж міста та підписання акту приймання-передачі майнових прав з покупцем, продавець несе відповідальність, а саме, сплачує покупцю штрафні санкції у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від загальної вартості суми (ціни) договору за кожен день прострочення».
У зв’язку із порушенням ______своїх зобов’язань за договором, платником подано позовну заяву до суду про стягнення передбачених ____ Договору штрафних санкцій.
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування зазначених вище штрафних санкцій.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), крім відсотків, отриманих від боржника внаслідок прострочення виконання ним договірного зобов’язання (п. п. «б» п. п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
При цьому відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання.
Як вбачається зі змісту звернення, пунктом ____ зазначеного Договору передбачено, зокрема, що «за несвоєчасне введення об’єкта будівництва в експлуатацію, приєднання до інженерних мереж міста та підписання акту приймання – передачі майнових прав з покупцем, продавець несе відповідальність, а саме, сплачує покупцю штрафні санкції у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від загальної вартості суми (ціни) договору за кожен день прострочення»
Тобто, умовами зазначеного договору чітко визначено, що боржник несе відповідальність у вигляді сплати на користь фізичної особи (кредитора) саме штрафної санкції, яка виражена у відсотках, а не відсотки у розумінні п. п. «б» п. п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу.
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п. п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п. п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб і військовий збір у повному обсязі відповідно до порядку, визначеному ст. 168 Кодексу.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді штрафної санкції, який виплачується юридичною особою (боржником) на користь фізичної особи (кредитора) у зв’язку з порушенням виконання договірних зобов’язань, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на підставі п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |