Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавстваі в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначила, що є матір’ю відносно доньки, яка отримала кредит у _____.
_____мати придбала у фінансової компанії право грошової вимоги на отримання грошових коштів (заборгованості) за кредитним договором, укладеним між ________ та фізичною особою(боржником, яка є її донька). Валюта кредиту згідно з кредитним договором – _____.
В майбутньому мати, як новий кредитор, має намір подарувати придбане право грошової вимоги за вказаним кредитним договором своїй донці (боржнику).
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовується при оподаткуванні об’єктів дарування обдарованої фізичної особи, а саме: право грошової вимоги на отримання грошових коштів (заборгованості) за кредитним договором, що дарується члену сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, який (обдарований) в свою чергу є боржником за цим кредитним договором?
2. Чи є прощенням (анулюванням) боргу в розумінні Кодексу операція дарування права грошової вимоги на отримання грошових коштів (заборгованості) за кредитним договором, що дарується члену сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, який (обдарований) в свою чергу є боржником за цим іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема:
дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Пунктом 167.1 ст. 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, залежно від ступеня споріднення спадкодавця із спадкоємцем та їх резидентського статусу.
Згідно з п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV Кодексу для оподаткування спадщини.
Об’єкти дарування платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
Так, п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 Кодексу визначено, що за нульовою ставкою оподатковуються об’єктидарування, що даруються членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення.
При цьому членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки ( п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Разом з тим за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, для будь-якого об'єкта дарування, що отримуються у дарунокобдарованим від дарувальника – нерезидента, та для будь-якого об'єкта дарування, що отримуються у дарунокобдарованим – нерезидентом від дарувальника – резидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості майна, отриманого у дарунок фізичною особою – резидентом (обдарованим)від фізичної особи – резидента (дарувальника), яка є членом сім’ї дарувальника першого ступеняспоріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.
Разом з тим дохід у вигляді вартості подарованого майна, отриманий фізичною особою – нерезидентом (обдарованим) від фізичної особи – резидента (дарувальника), незалежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.
Водночаснаголошуємо, що будь–які висновки щодо оподаткування конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |