X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.07.2023 р. № 1677/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                              щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням норм, визначених пунктом 199.1 статті 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері створення та продажу програмної продукції.

До 01.04.2022 Товариство перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку за ставкою у розмірі 5 відсотків.

З 01.04.2022 до 30.06.2022 Товариство перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку за ставкою у розмірі 2 відсотки.

З 01.07.2022 Товариство отримало статус резидента Дія-Сіті на особливих умовах і зареєструвалось як платник ПДВ.

Починаючи з дати реєстрації платником ПДВ і до кінця 2022 року Товариство здійснювало виключно операції з постачання програмної продукції, які звільнялися від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, а також операції, які не були об’єктом оподаткування ПДВ.

Оскільки з 01.01.2023 припинив дію режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то починаючи із вказаної дати за операціями з постачання програмної продукції Товариство нараховувало податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20 відсотків. Крім цього у січні 2023 року Товариство здійснювало операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) щодо визначення періоду для здійснення розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних ПДВ операціях для цілей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ в описаній у зверненні ситуації;

2) щодо відображення таких податкових зобов’язань з ПДВ у податковій звітності з ПДВ, а також заповнення розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних ПДВ операціях в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Порядок формування податкового кредиту при придбанні товарів/послуг, які одночасно використовуються в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, встановлено статтею 199 розділу V ПКУ.

Пунктами 199.1 – 199.5 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Платники ПДВ, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, коригування відображається платником податку у податковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.

Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за                              № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 5 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ вказується сума податкового зобов'язання з ПДВ, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ за операціями, що оподатковуються за основною ставкою.

Відповідне нарахування податкових зобов'язань сум ПДВ у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ здійснюється згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях, визначеною у таблиці 1 «Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях» (Д6) (далі - Додаток 6).

Визначена частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях застосовується протягом поточного календарного року.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.

 

Щодо питання 1

 

У разі, якщо платник ПДВ протягом попереднього календарного року здійснював лише неоподатковувані ПДВ операції (в тому числі звільнені              від оподаткування ПДВ операції та/або операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ), то розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних ПДВ операціях необхідно здійснювати у податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, в якому вперше задекларовані одночасно оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції.

Розрахована частка застосовується для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ до кінця календарного року, в якому почали здійснюватися одночасно оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції.

 

Щодо питання 2

 

Податкові зобов’язання з ПДВ, які нараховуються протягом звітного (податкового) періоду відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ за операціями, що оподатковуються ПДВ за основною ставкою, відображаються у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ.

При цьому нарахування таких податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях, визначеною у таблиці 1 Додатка 6.

Форму Додатка 6 затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289.

У таблиці 1 Додатка 6 відображається розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях.

У графах 4 і 5 Додатка 6 зазначаються обсяги постачання (без ПДВ), зокрема:

у графі 4 – загальний обсяг постачання, визначений як сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3, 5 та 7 колонки А податкової декларації з ПДВ та всіх уточнюючих розрахунків;

у графі 5 – обсяг постачання оподатковуваних операцій, а саме сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 3 та 7 колонки А податкової декларації з ПДВ та всіх уточнюючих розрахунків.

У графах 6 і 7 Додатка 6 зазначається частка використання товарів/послуг, необоротних активів:

у графі 6 – в оподатковуваних операціях, що визначається шляхом множення значення графи 5 на 100 відс., поділене на значення графи 4;

у графі 7 – в неоподатковуваних операціях, що визначається як різниця 100 та значення графи 7.

Додаток 6 заповнюється у розрізі таких рядків:

рядок 1 – для платників, які здійснюють розрахунок відповідно до пункту 199.2 статті 199 розділу V ПКУ;

рядок 2 – для платників, які здійснюють розрахунок відповідно до пункту 199.4 статті 199 розділу V ПКУ;

рядки 3.1 – 3.3 – для платників, які здійснюють розрахунок відповідно до пункту 199.4 статті 199 розділу V ПКУ.

При цьому частка, що зазначається у графах 6 і 7 Додатка 6 застосовується для:

рядка 1 – протягом поточного календарного року для визначення податкового зобов’язання при заповненні рядків 4.1, 4.2 та 4.3 податкової декларації з ПДВ (товари/послуги, необоротні активи); розраховується у декларації за січень (I квартал);

рядка 2 – протягом поточного календарного року для визначення податкового зобов’язання при заповненні рядків 4.1, 4.2 та 4.3 податкової декларації з ПДВ (товари/послуги, необоротні активи); розраховується у податковій декларації з ПДВ звітного періоду, в якому вперше декларуються неоподатковувані операції;

рядка 3.1 – для перерахунку за підсумками календарного року (товари/послуги, необоротні активи); розраховується у податковій декларації з ПДВ за грудень (IV квартал) (у разі анулювання реєстрації платника податку - у декларації останнього податкового періоду, коли відбулося таке зняття);

рядків 3.1 – 3.3 – застосовується для перерахунку за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роком, у якому необоротні активи, придбані до 01.07.2015, почали використовуватися (введені в експлуатацію); розраховується у податковій декларації з ПДВ за грудень (IV квартал) (у разі анулювання реєстрації платника податку – у податковій декларації з ПДВ останнього податкового періоду, коли відбулося таке анулювання).

 

Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у                                            зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).