Державна податкова служба України на звернення товариства з обмеженою відповідальністю щодо отримання індивідуальної податкової консультації із справляння податку на майно у період дії воєнного стану в Україні, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство поінформувало про володіння нежилими приміщеннями, що розташовані на земельній ділянці у м. Києві, за користування якою сплачує земельний податок. Товариство є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), основний вид діяльності – надання в оренду та експлуатацію нерухомого майна.
Товариство просить надати роз’яснення щодо справляння земельного податку та Податку за об’єкти оподаткування, що розташовані на території урядового кварталу м. Києва, та чи повинен орендар (підрозділ територіальної оборони Збройних сил України) нежилих приміщень сплачувати земельний податок та Податок у разі укладення договору оренди нежилих приміщень.
Порядок нарахування та справляння податку на майно в частині плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та Податку врегульовано нормами розділу ХІІ Кодексу та пп. 69.14, 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (в редакції Закону України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон)).
Законом передбачені особливості оподаткування окремих податків, зокрема в частині ненарахування та несплати у 2022-2023 роках плати за землю та Податку за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (далі – Перелік територій).
Відповідно до положень пп. 69.14, 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю та Податок за об’єкти оподаткування, що перебувають у власності або користуванні юридичних осіб, у тому числі на умовах оренди, та які розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, визначених підрозділом 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» та розділом ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій.
Оскільки територія м. Києва включена до підрозділу 2 розділу І «Території активних бойових дій» Переліку територій з 24.04.2022 по 30.04.2022, то починаючи з 01 січня 2023 року у Товариства виникає податковий обов’язок з нарахування та сплати земельного податку та Податку.
Право самостійно уточнювати свої узгоджені податкові зобов’язання з плати за землю та Податку шляхом подання уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності встановлених ст. 102 Кодексу) визначено ст. 50 Кодексу.
Стосовно питання справляння земельного податку та Податку у разі укладення договору оренди нежилих приміщень з іншою особою, то відповідно до норм Кодексу у Товариства як власника нерухомого майна виникає обов’язок нараховувати та сплачувати земельний податок та Податок у 2023 році. При цьому питання відшкодування витрат, пов’язаних з користуванням нерухомим майном регулюються договором оренди такого майна, що належать до цивільно-правових відносин, які регулюються Цивільним кодексом України, та не змінюють зобов’язань, що виникають відповідно до норм Кодексу.
Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (в тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |