Підпунктом 14.1.244 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України (далі -ПКУ) визначено, що в цілях оподаткування операцій з переміщення майна та енергії через митний кордон України термін «товари» вживається у значенні, визначеному Митним кодексом України від 13.03.2012 №4495-VІ (далі - МКУ), а саме: будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Обов'язковому декларуванню митному органу та митному оформленню відповідно до МКУ підлягають товари та інші предмети, що переміщуються (ввозяться, вивозяться) через митний кордон України.
Відповідно до глави 9 МКУ при визначені митної вартості товарів та інших предметів, що підлягають митному обкладенню, до неї включаються також і фактичні витрати, які визначені у статті 57 та належать до даних товарів та інших предметів. Роботи, послуги та об'єкти інтелектуальної власності, які виконуються або розповсюджуються з використанням товарів та інших предметів і не належать до них, митному оформленню не підлягають. На сьогодні відсутні чіткі законодавчі механізми визначення вартості послуг та об'єктів інтелектуальної власності.
Програмний продукт (програмний засіб, програмне забезпечення) не має окремо визначеного коду УКТ ЗЕД та розглядається як результат виконання послуг, який має бути зафіксований на відповідному матеріальному носії (паперовому, диску для лазерних систем зчитування, флеш-карті, зйомному жорсткому диску тощо) виконавця або замовника, або може бути переданий виконавцем замовнику з використанням мережі Інтернет електронною поштою або іншими засобами передачі інформації.
Програмні продукти, які передаються каналами Інтернету, митному оформленню не підлягають.
Пунктом 26 і підрозд. 2 розд. XX ПКУ визначено, що для операцій з постачання програмної продукції тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, запроваджено пільговий режим оподаткування податком на додану вартість, згідно з яким звільняються від оподаткування цим податком операції з постачання програмної продукції.
Для цілей цього пункту ПКУ до програмної продукції належать:
— результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів;
— криптографічні засоби захисту інформації.
Згідно із Законами України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних» від 23.03.2000 № 1587-ІІІ, «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 № 3792-ХІІ комп'ютерна програма - це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об'єктному кодах).
При цьому компонентами комп'ютерної програми є частини програмного забезпечення, які можуть бути частинами (модулями), на основі або за допомогою яких створюється певна програма, та/або діяти як самостійні комп'ютерні програми.
Особливості оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання програмної продукції визначені в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міндоходів від 07.10.2013 N 536.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797) пп. «і» п. 201.1 ст. 201 ПКУ викладено в новій редакції, відповідно до якої з 1 січня 2017 року при складанні податкової накладної запроваджено заповнення коду товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.
Наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», який набрав чинності з 01.03.2017 року, форму податкової накладної викладено у новій редакції та внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2015 №1307 (далі - Порядок № 1307).
Форма податкової накладної у графі 3.2 "ознака імпортованого товару" містить виноску 3, де зазначається, що у випадку постачання товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2 проставляється позначка "X".
Аналогічно у підпункті 2 п. 16 Порядку № 1307 зазначається, що у разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2 проставляється позначка "X". При цьому графа 3.2 заповнюється на всіх етапах постачання товару.
У формі розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної для відображення ознаки імпортованого товару передбачено аналогічну графу 4.2.
Слід зазначити, що зміни, внесені наказом № 276, пов'язані зі змінами до ПКУ, що набрали чинності з 2017 року.
Перелік обов'язкових реквізитів податкової накладної міститься в п. 201.1 ПКУ. Відповідно до абз. "і" п. 201.1 ПКУ, до обов'язкових реквізитів належить код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010. В цьому ж пункті зазначається, що платники ПДВ, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010 неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Коди товарів згідно з УКТ ЗЕД затверджено Законом України від 19.09.2013 №584-VII «Про Митний тариф України»
Державний класифікатор продукції та послуг затверджено наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2011 №457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів».
Крім того, на офіційному веб-порталі ДФС за адресою http://sfs.gov.ua/dovidniki-reestri—регеlik/dovidniki-/288992.html розміщено Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД, зокрема, згідно Довіднику умовних кодів товарів код товару «програмна продукція» - 00502.
Разом з тим, визначення відповідності товарів та послуг певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД/коду послуги згідно з ДКПП та зазначення такого коду при оформленні документів, у тому числі податкових накладних, які складаються платником податку під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг, повідомляємо, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які передбачені чинним законодавством.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |