Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняПідприємства щодо практичного застосування окремих норм законодавства, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У звернені Підприємство повідомляє, що воно зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстріюридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та як платник податків перебуває на обліку в ДПС.
Основним видом діяльності згідно коду КВЕД 46.71 є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним пальним і подібними продуктами.
Також Підприємство зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального, отримало ліцензії на роздрібну торгівлю пальним на власні АЗС та АЗК та зареєструвало їх як акцизні склади для реалізації пального.
Підприємство зазначає, що реалізує паливно-мастильні матеріали через паливні картки покупцю-посереднику компанії 1 з власних АЗС. Компанія 1 проводить подальшу реалізацію пального компанії 2, компанії 3 і т. д. по власних паливних картках.
При здійсненні господарської операції, пов’язаної з реалізацією пального на компанію 1 Підприємство складає видаткову накладну на компанію 1, реєструє податкову накладну на компанію 1, і реєструє акцизну накладну на компанію 1 з кодом 704.
Враховуючи зазначене Підприємство запитує:
До зазначених запитань.
Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, талон – це спеціальний талон, придбаний заумовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Згідно з п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну, за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Отже,не є операціями з реалізації пального продаж виключно талонів та/або смарт-карток на пальне, без здійснення операцій, які врозумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є операціями з реалізації пального.
Однак, якщо Товариство здійснює операції з реалізації (фізичний відпуск (відвантаження)) покупцямпального за допомогою талонів та/або смарт-карток на пальне, у цьому випадку Товариству необхідноскладати акцизні накладні та реєструвати їх в ЄРАНвідповідно до ст. 231 Кодексу.При цьому в таких акцизних накладних як отримувач повинен бути зазначений суб’єкт господарювання, якому Товариство здійснило фізичний відпуск (відвантаження) пального.
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового (далі – Порядок), форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етиловогозатверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729.
Згідно зпунктом 4 розділу IIПорядку цифровий код операції для складання акцизної накладної в одному примірнику «7» зазначається при реалізації пального платнику, при якій обсяг пального, на який такий платник може скласти акцизну накладну / розрахунок коригування акцизної накладної, не збільшується (в тому числі суб’єкту господарювання, який на одну із дат операцій (або на дату реєстрації або на дату складання) не зареєстрований платником).
Відповідно до пункту 232.3 статті 232 Кодексу у платника податку - отримувача пального зміна показника загального обсягу пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в
ЄРАН, що підтверджено другим примірником акцизної накладної, зареєстрованим в ЄРАН, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в ЄРАН,не відбувається на обсяги пального, що реалізується:
з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача;
з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу;
з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою.
Код операції для складання в одному примірнику «7» може зазначатися тільки в акцизних накладних, складених на операції з реалізації пального:
у паливний бактранспортного засобу, обладнання або пристрою, або тару споживача;
суб’єкту господарювання, якийна дату реєстрації акцизної накладної або на дату її складання не зареєстрований платником.
У випадку, якщо надалі суб’єкт господарювання-платник акцизного податку з реалізації пального, який зазначений в акцизній накладній Товариства як отримувач пального, буде здійснювати реалізацію (фізичний відпуск (відвантаження)) пального іншим суб’єктам господарювання, акцизна накладна повинна складатись Товариством в двох примірниках (код операції для складання акцизної накладної в одному примірнику «0»).Складання у такому випадку акцизної накладної з кодом операції для складанняв одному примірнику «7» не відповідає нормам Кодексу та Порядку.
Звертаємо увагу, що напрям використання «4» може зазначатися в акцизній накладній, складеній лише на операціїз реалізації пального у паливний бак транспортного засобу або тару споживача з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
Разом з цим, наявної у зверненні інформації недостатньо для надання більш детальної відповіді на порушені питання.
Додатковоз цим інформуємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |