Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо здійснення діяльності з реалізації пального, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є оптова торгівля пальним. Придбавається пальне як на території України, так і імпортується.
Товариство зазначає, що 03.02.2023 розмитнено бензин моторний в кількості 24095 кг 33075 літри за тимчасовою митною декларацією. Обсяг пального, що був розмитнений, розподілено на акцизний склад пересувний акцизною накладною від 03.02.2023. Весь обсяг пального було реалізовано покупцям, на що складені акцизні накладні від 03.02.2023.
06.03.2023, враховуючи терміни зазначені в ст. 260 Митного кодексу України, надійшла додаткова митна декларація, якою змінено код УКТ ЗЕД пального.
Згідно норм законодавства акцизні накладні, якими було супроводжено рух пального, відкориговані розрахунками коригування від 06.03.2023. Також, розрахунком коригування від 06.03.2023 (по даті виявлення неточності) відкоригована акцизна накладна від 03.02.2023, якою пальне розподілено на акцизний склад пересувний.
Як зазначено у зверненні, виникла проблема при реєстрації акцизної накладної з кодом УКТ ЗЕД, зазначеним в додатковій митній декларації, з датою складання 03.02.2023. При реєстрації акцизної накладної від 03.02.2023 з датою митної декларації 06.03.2023, акцизна накладна відхиляється з написом помилки: «Документ не може бути прийнятий – дата митної декларації не може перевищувати дату складання акцизної накладної».
Враховуючи зазначене Товариство запитує:
До зазначених запитань.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку, зокрема, при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п. 232.1 ст. 232 Кодексу у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) облік обсягів пального ведеться в розрізі платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом 2710 окремо, що:
оподатковуються акцизним податком, у тому числі окремо за кожною іншою ставкою податку;
оподатковуються на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.8 статті 229 Кодексу;
не підлягають оподаткуванню;
звільняються від оподаткування.
Обсяги ввезеного на митну територію України пального в СЕА РПСЕ:
зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників акцизного податку та умов оподаткування пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в ЄРАН, складених платником акцизного податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних/акцизних складів.
Згідно з п.п. 231.6 ст. 231 Кодексу платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в ЄРАН, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Відповідно до формули, зазначеної в п. 232.3 ст. 232 Кодексу, загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформлений належним чином митними деклараціями, збільшує обсяг пального, на який платник податку може зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в ЄРАН.
Форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729 (далі – Порядок).
Формою акцизних накладних передбачено в акцизних накладних, складених на операції з ввезення (імпорту) пального на митну територію України, зазначати реквізити митної декларації, зокрема, її дату і номер.
Відповідно до 29 розділу II Порядку в акцизних накладних, складених на операції з ввезення (імпорту) пального на митну територію України, зазначаються реквізити митної декларації, на підставі якої здійснено таке ввезення, зокрема, дата та номер митної декларації.
За даними СЕА РПСЕ обсяги пального, яке обліковується у Товариства за митними деклараціями, відкориговані, а саме обсяг пального за тимчасовою митною декларацією зменшено, а за додатковою митною декларацією збільшено.
Отже, Товариство може скласти та зареєструвати акцизну накладну на розподіл пального за кодом УКТ ЗЕД, зазначеним в додатковій митній декларації, при цьому дата додаткової митної декларації, реквізити якої повинні бути зазначені в такій акцизній накладній, не може перевищувати дату складання такої акцизної накладної.
Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |