Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій в межах укладеної мирової угоди та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є імпортером транспортних засобів і здійснює їх постачання на митній території України дилерам, які надалі постачають такі транспортні засоби кінцевим споживачам.
У 2021 році Товариством було укладено з дилером договір на постачання транспортного засобу, умовами якого передбачено здійснення дилером попередньої оплати та подальша поставка автомобіля Товариством дилеру, яка мала відбутися у лютому 2022 року. У свою чергу, дилером також було укладено договір постачання аналогічного за своїми характеристиками транспортного засобу з покупцем - кінцевим споживачем на аналогічних умовах (попередня оплата та передача транспортного засобу у лютому 2022 року) за ціною, що є вищою за ціну придбання такого транспортного засобу дилером у Товариства.
Товариство, дилер та кінцевий споживач є платниками ПДВ.
Товариством та дилером на дати отримання коштів (попередньої оплати) від дилера та кінцевого споживача відповідно було складено податкові накладні та зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
У зв'язку з повномасштабним вторгненням збройних формувань російської федерації на територію України визначені договорами зобов’язання з передачі транспортного засобу Товариством дилеру, а дилером – кінцевому споживачу виконані не були.
Кінцевий споживач звернувся до суду з позовом до дилера та до Товариства про витребування майна (транспортного засобу). В межах судового розгляду справи сторонами було укладено мирову угоду, згідно з якою Товариство передає транспортний засіб кінцевому споживачу, що підтверджується відповідним актом приймання-передачі, після чого зобов’язання Товариства перед дилером щодо передачі транспортного засобу або повернення дилеру попередньої оплати за нього вважаються врегульованими.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи є передача Товариством транспортного засобу кінцевому споживачу в межах виконання мирової угоди операцією з постачання товару та чи виникає за такою операцією обов’язок нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної на такого кінцевого споживача? Якщо так, то:
2) виходячи з якої бази оподаткування необхідно визначити такі податкові зобов’язання: з вартості транспортного засобу, сплаченої дилером Товариству, чи з вартості, сплаченої кінцевим споживачем дилеру?;
3-4) чи підлягає коригуванню сума податкових зобов’язань, нарахована Товариством та зазначена у податковій накладній, складеній на дату отримання попередньої оплати від дилера, та хто повинен зареєструвати в ЄРПН відповідний розрахунок коригування: Товариство чи дилер?
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Згідно з підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Пунктом 188.1 статті 188 ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Відповідно до пункту187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; ціна постачання без урахування податку.
Пунктом 201.7 статті 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно з підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
У ситуації, описаній у зверненні, передача Товариством транспортного засобу кінцевому споживачу в межах виконання мирової угоди є операцією з постачання товару, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. За такою операцією Товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на кінцевого споживача, якому ним постачається такий транспортний засіб, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ (тобто виходячи з договірної вартості, за якою такий транспортний засіб передається (постачається) Товариством кінцевому споживачу, підтвердженої відповідними первинними (бухгалтерськими) документами).
Щодо питань 3, 4
Зважаючи на те, що після надходження Товариству попередньої оплати за транспортний засіб від дилера операція з постачання такого транспортного засобу дилеру фактично не відбувається, при цьому сплачені дилером кошти зараховуються в рахунок оплати транспортного засобу, який постачається Товариством кінцевому споживачу, а кредиторська заборгованість перед дилером за отриманою попередньою оплатою списується, об'єкт оподаткування податком на додану вартість (операція з постачання товарів/послуг дилеру) у постачальника (Товариства) відсутній.
У такому випадку постачальник має право зменшити суму податкового зобов’язання з ПДВ, нараховану на дату отримання від дилера попередньої оплати та зазначену у відповідній податковій накладній, на підставі складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування до такої податкової накладної, який підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (дилером) (пункт 192.1 статті 192 ПКУ).
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |