X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.07.2023 р. № 1763/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі  Товариство) щодо експорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, згідно із ст. 15 Закону України від                       19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) експорт алкогольних напоїв здійснюється субєктами господарювання всіх форм власності без наявності ліцензії.

Відповідно до ст. 11 Закону № 481 маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що призначені для експорту, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

 

Товариство просить надати роз'яснення з наступних питань:

 

1. Чи містить законодавство України заборону на вивезення в митному режимі експорту алкогольних напоїв вітчизняного виробництва із наклеєними українськими марками акцизного податку? Хто може здійснювати такий експорт?

2. Чи містить законодавство України заборону на вивезення в митному режимі експорту алкогольних напоїв імпортного виробництва із наклеєними українськими марками акцизного податку? Хто може здійснювати такий експорт?

 

Щодо зазначених питань

 

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, визначено Законом № 481.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 481 імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно із частиною чотирнадцятою статті 15 Закону № 481 суб’єкти господарювання  (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво алкогольних напоїв (крім виробництва вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових із виноматеріалів виключно власного виробництва, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) або тютюнових виробів, здійснюють поставку цієї продукції суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Відповідно до пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 р. 1251 (далі Положення № 1251) маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного виробництва, марковані вітчизняними марками встановленого зразка, не можуть бути реалізовані підприємствами-виробниками на експорт та магазинам безмитної торгівлі (пункт 24 Положення № 1251).

Отже, Закон № 481 та Положення № 1251 не містять заборони здійснювати експорт алкогольних напоїв вітчизняного виробництва із наклеєними українськими марками акцизного податку та експорт алкогольних напоїв імпортного виробництва із наклеєними українськими марками акцизного податку (крім визначеної пунктом 24 Положення № 1251 заборони їх реалізації підприємствами-виробниками на експорт та магазинам безмитної торгівлі).

Щодо інших обмежень при здійсненні операцій з вивезення за межі території України алкогольних напоїв із наклеєними українськими марками акцизного податку повідомляємо таке.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 6 березня 2019 р. № 227                          «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», Державна податкова служба України (ДПС) реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою КМУ від 6 березня 2019 р. № 227                          «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (далі – Положення), Держмитслужба реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Відповідно до п.п. 3 п. 4 Положення Держмитслужба відповідно до покладених на неї завдань забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи та в межах повноважень, визначених законом, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Держмитслужбу, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення.

Отже, для отримання інформації щодо обмежень при здійсненні експорту алкогольних напоїв із наклеєними українськими марками акцизного податку, пропонуємо звернутися до митних органів.

Поряд з цим інформуємо, пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.