X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.07.2023 р. № 1820/ІПК/99-00-21-03-03-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно застосування ставки акцизного податку та повідомляє.

У зверненні Товариство зазначає, що планує виготовляти та реалізовувати новий вид виноробної продукції, а саме, напої на основі вина виноградного напівсолодкі: білий «Абрикос СІЕНДВІ» та інші, міцністю до 12 % об.  Товариство просить надати консультацію щодо питання встановлення (застосування) ставки акцизного податку у процесі реалізації виробленого Товариством нового виду виноробної продукції – Напою на основі вина виноградного, код УКТ ЗЕД 2205 10 10 00, оскільки для зазначеного коду передбачені різні розміри ставок акцизного податку.  

Товариство просить надати розяснення на питання:

1. Чи має право Товариство  обчислювати акцизний податок за ставкою  0,01 гривень за 1 літр в разі здійснення операції по реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) з кодом згідно УКТ ЗЕД 2205 10 10 00, а саме напоїв на основі вина виноградного, з об’ємною часткою етилового спирту до 12, 0 %, який має повністю ферментне (ендогенне) походження?

Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Відповідно до підпункту 14.1.5 пункту 14.1 статті 14 Кодексу алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з               УКТ ЗЕД.

Відповідно до пункту 212.1 статті 212 Кодексу платником акцизного податку, зокрема, є:

особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (підпункт 212.1.1 пункту 212.1 статті 212 Кодексу);

особа – суб’єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України. (підпункт 212.1.2                    пункту 212.1 статті 212 Кодексу).

Пунктом 215.3 статті 215 Кодексу визначено перелік підакцизних товарів та ставки акцизного податку, за якими вони оподатковуються.

Для визначення розміру ставки акцизного податку на алкогольні напої слід враховувати код УКТ ЗЕД та опис продукції, наведений у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

У зверненні зазначено, що напій на основі вина виноградного, який Товариство планує виготовляти, класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2205 10 10 00.

Умовою застосування до товару за кодом згідно УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 ставки акцизного податку 0,01 гривні за літр є відповідність вказаного товару опису «звичайні (неігристі) вина, сусло виноградне, зброджені напої, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження».

Умовою застосування до товару за кодом згідно УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 ставки акцизного податку 12,23 гривень за літр є відповідність вказаного товару опису «вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження, які розливаються у пляшки, закорковані спеціальними пробками для таких напоїв типу «гриб», що утримуються на місці за допомогою стяжок або застібок, та/або мають надмірний тиск, спричинений наявністю діоксиду вуглецю у розчині на рівні не менше 1 бар за температури 20° C».

Водночас, для товарів товарних позицій 2204, 2205, 2206 (вина та інші зброджені напої без додання етилового спирту, в іншому місці не зазначені; вина та інші зброджені напої з доданням етилового спирту) може бути застосована ставка акцизного податку 8,42 гривень за літр, за умови їх відповідності опису «вина та інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22 відсотки об’ємних одиниць етилового спирту».

Відповідно до Митного тарифу, встановленого Законом України від 19 жовтня 2022 року 2697-IX за товарною позицією 2205 класифікуються «Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматичних речовин». 

 

2205

Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматичних речовин:

2205 10

- у посудинах місткістю 2 л або менше:

2205 10 10 00

- - з фактичною концентрацією спирту 18 об.% або менше

 

Закон України від 16 червня 2005 року № 2662-IV «Про виноград та виноградне вино» (далі - Закон № 2662) регулює правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов’язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначає регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов’язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні.

Відповідно до Закону № 2662:

вино - алкогольний напій, вироблений з винограду, міцність якого набувається внаслідок спиртового бродіння роздушених ягід або свіжовіджатого соку, а в разі виготовлення вин кріплених - підвищується шляхом додавання спирту етилового ректифікованого та/або спирту етилового ректифікованого виноградного, та/або дистиляту виноградного спиртового. Міцність вин може становити від 9 до 20 відсотків об’ємних. Органолептичні якості вина повинні відповідати природному складу винограду або відтворювати особливості, набуті внаслідок купажування чи спеціальної технологічної обробки виноматеріалів (пункт 12 статті 1 Закону № 2662);

ароматизовані вина - вина виноградного походження, у тому числі вермути, отримані шляхом змішування сухих та/або кріплених виноматеріалів, спиртових рослинних екстрактів, спирту етилового ректифікованого та цукру або цукровмісних матеріалів (частина  перша статті 11 Закону № 2662);

вермути - група ароматизованих вин, отриманих шляхом купажування спеціально оброблених столових або кріплених виноградних виноматеріалів з додаванням спирту етилового ректифікованого, сахарози або цукровмісних матеріалів та спиртових настоїв (екстрактів) пряно-ароматичної сировини, до складу якої обов'язково входить полин (частина третя статті 11 Закону № 2662);

виноробна продукція - вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження (пункт 36 статті 1 Закону № 2662).

Відповідно до розділу 1 ДСТУ 6038:2008 «НАПОЇ НА ОСНОВІ ВИНА. Загальні технічні умови» цей стандарт поширюється на напої на основі вина – алкогольні напої, виготовлені на основі виноградних та плодово-ягідних виноматеріалів, соків плодово-ягідних зброджених , зброджено-спиртованих та спиртованих із додаванням купажних компонентів, розлиті у спожиткові тару і призначені для реалізування у торговельній мережі. Вміст виноматеріалів, соків плодово-ягідних зброджених, зброджено-спиртованих і спиртованих у напоях повинен складати не менше ніж 50 відсотків.

Згідно з розділом 3 «ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ» ДСТУ 6038:2008 «НАПОЇ НА ОСНОВІ ВИНА. Загальні технічні умови»:

пункт 3.1 Напої на основі вина це алкогольні напої виготовлені із виноградних та плодово-ягідних виноматеріалів, соків плодово-ягідних зброджених, зброджено-спиртованих і спиртованих, із доданням (у разі потреби) цукровмісних матеріалів із виноградної і плодово-ягідної сировини, меду натурального, дубового екстракту, ароматних спиртів, настоїв водно-спиртових із пряно ароматичної сировини, горіха волоського, соків, екстрактів цитрусових плодів, кислоти лимонної харчової, колеру та діоксиду вуглецю.

З урахуванням викладеного вище викликають сумніви правильність віднесення до товарної позиції 2205 (вермути, які є ароматизованими винами) напоїв на основі вина (алкогольних напоїв, виготовлених на основі виноградних та плодово-ягідних виноматеріалів, соків плодово-ягідних зброджених, зброджено-спиртованих та спиртованих із додаванням купажних компонентів), що унеможливлює надання остаточної відповіді щодо застосування ставки акцизного податку.

Враховуючи викладене, питання щодо застосування ставки акцизного податку потребує фахової експертизи щодо коду УКТ ЗЕД напоїв на основі вина, та їх відповідності опису, наведеному у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Відповідно до пункту 1 статті 67 Глави 11 Розділу IV Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Разом з цим, класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій і тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації, а саме: складу товару, способу його виготовлення, призначення, маркування, пакування тощо.

Ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 39 пункту 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227) здійснює Державна митна служба України відповідно до покладених на неї завдань.

Отже, для визначення коду УКТ ЗЕД зазначених напоїв та їх відповідності опису, наведеному у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, суб’єкту господарювання доцільно звернутись до Державної митної служби України.

Пунктом 102.9 статті 102 та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.