X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.07.2023 р. № 1864/ІПК/99-00-04-03-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Адвокатське Бюро (далі – Підприємство) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо відображення отриманої поворотної фінансової допомоги у фінансовій звітності та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні,підприємство перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником податку третьої групи за ставкою 5%.

Також, вказано, що Підприємством для здійснення своєї діяльностізалучено поворотну фінансову допомогу, яка в повному обсязі витрачається на заробітну плату працівникам і сплату податків. 

Підприємство повідомляє, що подає фінансову звітність мікропідприємства у відповідності до НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність», а саме Баланс (форма №1-мс) і Звіт про фінансові результати (форма 2-мс).

У зв’язку з чим,  Підприємствопросить надати  індивідуальну податкову консультаціющодо практичного застосування Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та Плану рахунків бухгалтерського обліку з наступних питань:

  1. Враховуючи, що поворотна фінансова допомога отримується у користування, чи доцільно узагальнювати інформацію про наявність і рух поворотної фінансової допомоги на позабалансових рахунках?
  2. Чи відображається у статтях балансу (Формі 1-мс) отримана та ще не повернена (не настав час повернення) поворотна фінансова допомога, яка на дату балансу майже в повному обсязі витрачена на оплату заробітної плати працівникам і сплату податків?
  3. У яких статтях Активу балансу (Форми 1-мс) слід відображати отриману та ще не повернену (не настав час повернення) поворотну фінансову допомогу, яка на дату балансу повністю витрачена на оплату заробітної плати працівникам і сплату податків?
  4. У яких статтях Пасиву балансу (Форми 1-мс) слід відображати отриману та ще не повернену (не настав час повернення) поворотну фінансову допомогу, яка на дату балансу витрачена на оплату заробітної плати працівникам і сплату податків?

Щодо питань 1-4

Відповідно пп.14.1.257 п.14.1 ст.14 Кодексу фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Відповідно п.44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац першийп.44.2. ст.44 Кодексу).

Водночас, зазначаємо, що Кодекс не визначає особливостівідображення  поворотної фінансової допомоги у фінансовій звітності залежно від системи оподаткування, на якій перебуває платник податків.

Так, регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст.6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV«Про бухгалтерський облікта фінансову звітність в Україні» зі змінами.

Таким чином, питання щодо відображення отриманої поворотної фінансової допомоги в бухгалтерському облікуналежить до компетенції Міністерства фінансів України.

Крім того, інформуємо, на підставі пункту528, підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу зупинявся(ється) перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).