X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.07.2023 р. № 1852/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації щодо підстав для анулювання реєстрації платником єдиного податку у разі залишення за собою нереалізованого на торгах майна боржника (земельна ділянка) для часткового погашення боргу та виконання рішення суду, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Підприємство повідомило, у фізичної особи - підприємця (Боржник), який перебуває на спрощеній системі оподаткування, є заборгованість в розмірі 508 000 грн за отримані послуги перед Підприємством (Кредитор), який також є платником єдиного податку третьої групи. Зазначена заборгованість підтверджена рішенням господарського суду. Боржник відмовляється виконувати рішення суду добровільно, тому Кредитор приступив до процедури примусового стягнення боргу.

Приватним виконавцем відкрито виконавче провадження про примусове стягнення, накладено арешт на все майно Боржника та виставлено на аукціон земельну ділянку, яка перебуває у власності Боржника за ціною 235 900 гривень. Однак торги не відбулись і приватним виконавцем прийнято рішення на підставі статті 61 Закону України «Про виконавче провадження» передати зазначене майно Кредитору за ціною 235 900 гривень.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо наявності підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку у випадку, якщо Кредитор, керуючись рішенням суду та статтею 61 Закону України «Про виконавче провадження», залишить за собою нереалізоване на торгах майно Боржника (земельну ділянку) за ціною 235 900 грн для часткового погашення боргу та виконання рішення суду.

Згідно з статтею 509 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною четвертою статті 715 ЦКУ визначено, що право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Згідно з підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу для платника єдиного податку (юридичної особи) доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).

Відповідно до пункту 291.6 статті 291 Кодексу платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).

До грошової форми розрахунку належить розрахунок коштами як у готівковій (формі грошових знаків) так і безготівковій формі (записів на рахунках у банках).

Негрошовими формами розрахунку є різні способи погашення взаємних фінансових зобов'язань без використання коштів. До таких розрахунків належать, зокрема, бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог, договір переведення боргу тощо.

Підпунктом 4 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу визначено, що у разі застосування іншого способу розрахунків, ніж ті, що зазначені в пункті 291.6 статті 291 Кодексу, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.

Відповідно до пункту 3 підпункту 299.10 статті 299 Кодексу реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 Кодексу.

Враховуючи зазначене, у разі здійснення юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи розрахунку за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) в інший спосіб, відмінний від грошового (готівкового або безготівкового), такий суб’єкт господарювання повинен самостійно відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування. У разі неподання платником заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, контролюючий орган відповідно до вимог пункту 3 підпункту 299.10 статті 299 Кодексу має право на підставі рішення виключити такого суб’єкта господарювання з Реєстру платників єдиного податку

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, пункту 52та підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).