Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із програмною продукцією, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, одним із видів господарської діяльності, яку здійснює Товариство, є оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням.
У процесі здійснення господарської діяльності Товариство (покупець) уклало з нерезидентом (продавцем) договір купівлі-продажу програмної продукції (далі – Договір).
Згідно з умовами Договору, продавець зобов’язується продати програмну продукції, а покупець, відповідно, її придбати (прийняти і сплатити).
Така програмна продукція передається за допомогою мережі Інтернет шляхом надання продавцем покупцю віддаленого доступу до джерела розміщення програмної продукції та/або ключа активації програмної продукції.
Факт отримання програмної продукції покупцем із застосуванням мережі Інтернет підтверджується актом отримання програмної продукції.
Водночас, умовами Договору не передбачено передачу майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності (програмну продукцію).
Надалі Товариство здійснює постачання такої програмної продукції своїм клієнтам (юридичним особам), які є її кінцевими споживачами. Зокрема, згідно з умовами укладених з такими клієнтами договорів, Товариство постачає програмну продукцію за допомогою мережі Інтернет шляхом надання віддаленого доступу до примірників програмної продукції та/або ключа активації програмної продукції, а також інструкції щодо отримання доступу до таких примірників.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи вважається надання нерезидентом Товариству та Товариством своїм клієнтам віддаленого доступу до примірників програмної продукції та/або ключа активації програмної продукції наданням електронних послуг у розумінні норм, визначених підпунктом 14.1.565 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, та чи підлягають такі операції оподаткуванню ПДВ?;
2) чи вважається надання нерезидентом Товариству віддаленого доступу до примірників програмної продукції та/або ключа активації програмної продукції постачанням товарів у розумінні норм, визначених підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, та чи підлягає така операція оподаткуванню ПДВ і в якому порядку?;
3) чи вважається надання нерезидентом Товариству та Товариством своїм клієнтам віддаленого доступу до примірників програмної продукції та/або ключа активації програмної продукції постачанням послуг у розумінні норм, визначених підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, та чи підлягають такі операції оподаткуванню ПДВ і в якому порядку?;
4) щодо необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ в описаній у зверненні ситуації;
5) чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції резидента (платника ПДВ) з постачання нерезиденту програмної продукції за допомогою мережі Інтернет в описаній у зверненні ситуації?
Відповіді на питання 1-4 викладено в індивідуальній податковій консультації від 03.05.2023, зареєстрованій в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 1119/ІПК/99-00-21-03-02-06, що була надана Товариству за результатами розгляду звернення з аналогічних питань.
Щодо питання 5 ДПС повідомляє таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Термін «Експорт (остаточне вивезення)» визначено у частині першій статті 82 глави 15 Митного кодексу України (далі – МКУ). Так, під експортом розуміється митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.
Термін «вивезення товарів за межі митної території України» визначено у підпункті 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ. Так, під вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до МКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ встановлено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
До таких послуг, зокрема, належать:
надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) (підпункт «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ);
послуги з розроблення та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.
У випадку, якщо резидентом (платником ПДВ) здійснюватиметься операція з постачання нерезиденту примірників програмного забезпечення та надання доступу до них (без передачі майнових прав на таке програмне забезпечення), то для цілей оподаткування ПДВ така операція вважатиметься операцією з постачання послуг і не підлягатиме оподаткуванню ПДВ, оскільки місцем постачання таких послуг згідно з пунктом 186.3 статті 186 розділу V ПКУ вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання, тобто у розглянутій ситуації за межами митної території України.
З огляду на норми, визначені підпунктом 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ та частиною першою статті 82 глави 15 МКУ, термін «Експорт (остаточне вивезення)» використовується при декларуванні і вивезенні за межі митної території України безпосередньо товарів, а отже для цілей оподаткування ПДВ вказану вище операцію з постачання послуг не можна розглядати як операцію з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту та, відповідно, застосовувати до неї аналогічний порядок оподаткування ПДВ, що встановлений для операції з такого вивезення товарів.
Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |