X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.07.2023 р. № 1800/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                           щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з виплати постачальником дистриб’юторам мотиваційних виплат (бонусів) за досягнення відповідних показників закупівель товарів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює господарську діяльність з імпорту та подальшого постачання на митній території України товарів, у тому числі через дистриб’юторів. За досягнення дистриб’юторами певних економічних показників (зокрема, обсягів закупівель товарів), які впливають на пожвавлення збуту товарів Товариства, Товариство виплачує дистриб’юторам мотиваційні виплати (бонуси).

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:  

1) чи є виплата  Товариством мотиваційних виплат (бонусів) на користь дистриб’юторів за досягнення ними відповідних показників закупівель товарів оплатою наданих таким дистриб’ютором маркетингових послуг?;

2) чи є вищезазначена операція об’єктом оподаткування ПДВ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності,  інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Постачання послуг згідно з підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Одним із методів, які використовуються постачальниками для просування товарів на ринку, є сплата мотиваційних та стимулюючих виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь третіх осіб (організацій, які придбавають товари у постачальника та здійснюють їх збут (дилери, дистриб'ютори)), які є винагородою за досягнення певних економічних показників та сприяють пожвавленню збуту товарів постачальника.

Підпунктом 14.1.108 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що маркетингові послуги (маркетинг) - послуги, що забезпечують функціонування діяльності платника податків у сфері вивчання ринку, стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), політики цін, організації та управлінні руху продукції (робіт, послуг) до споживача та післяпродажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності такого платника податків.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін (пункти 201.1, 201.10 статті 201 ПКУ).

Щодо питань 1, 2

Якщо мотиваційні та стимулюючі виплати (премії, бонуси, інші заохочення), які сплачуються постачальником продукції на користь покупців (дистриб’юторів) за досягнення певних економічних показників (зокрема, обсягу закупівель товарів), спрямовуються на стимулювання збуту продукції, такі виплати визначаються як оплата маркетингових послуг.

Отже, при виплаті постачальником винагороди у грошовій формі (мотиваційних виплат, бонусів) дистриб’ютору за досягнення ним певних показників закупівель товарів об'єктом оподаткування ПДВ є маркетингові послуги, які надаються дистриб’ютором постачальнику товарів, а така винагорода у грошовій формі (мотиваційні виплати, бонуси), в свою чергу, є компенсацією вартості таких послуг.

Водночас слід зазначити, що будь-який платник податку (у тому числі дистриб’ютор, який в описаній у зверненні ситуації надає маркетингові послуги постачальнику товарів) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації (у тому числі щодо порядку оподаткування ПДВ маркетингових послуг) із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).