Головне управління ДФС у Харківській області, розглянувши Ваш запит щодо надання консультації з питання оподаткування доходу у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності, отриманого фізичною особою-підприємцем платником єдиного податку, повідомляє наступне.
Відповідно до пп. 4 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.
Згідно з частиною третьою ст. 19 Закону України від 23 вересня 1999 року N 1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці") із змінами та доповненнями (далі - Закон N 1105) особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону N 1105 за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування України згідно із законом.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного зі страхових випадків, зокрема необхідності догляду за хворою дитиною (п. 2 частини першої ст. 22 Закону N 1105).
Таким чином, дохід, отриманий у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, є доходом саме фізичної особи, так як одержувачем заробітної плати завжди є фізична особа незалежно від виду діяльності, якою вона займається.
Відповідно до ст. 7 розділу III Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями для фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Для підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування єдиного внеску є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Оскільки фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку, визначають для себе базу нарахування єдиного Внеску самостійно, то обов’язок нараховувати і сплачувати єдиний внесок з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності для таких осіб чинним законодавством не передбачений.
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Враховуючи те, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату доходу, то сума отриманої допомоги не є виручкою від реалізації фізичної особи - підприємця та не є об'єктом оподаткування єдиним податком, а отже, оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах, тобто за ставкою 18 відс. бази оподаткування визначеної п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку (пп. 168.1.3 п. 168.3 ст. 168 ПКУ). Така декларація надається до 01 травня року наступному за тим, у якому отримано допомогу.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Також повідомляємо, що відповіді на будь-які питання відносно податкового законодавства, Ви можете отримати звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (у режимі on-line за тел.: 0-800-501-007 з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі) зі стаціонарних телефонів безкоштовно та Е-пошта: idd@sts.gov.ua (цілодобово).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |