X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.07.2023 р. № 1886/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись статтею. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податковогозаконодавства та в межах компетенціїповідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є особою з інвалідністютретьої групи та має у власності земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яку здає в оренду фізичній особі – підприємцю.

Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань щодо обов’язку сплати земельного податку фізичною особою – власником земельної ділянки, яка перебуває в оренді?

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю – Кодексом.

Відповідно до підпункту 269.1.1.1 підпункту 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 Кодексуплатниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Об’єктом оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності (підпункт 270.1.1.1 підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу).

Разом з тим відповідно до пункту 281.1 статті 281 Кодексу від сплати земельного податку звільняються такі категорії громадян, зокрема:

особи з інвалідністю першої і другої групи;

пенсіонери (за віком);

ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

При цьому згідно з пунктом 281.2 статті 281 Кодексу звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для зазначених вище категорій громадян, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як  2 га;

для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 га, в селищах – не більш як 0,15 га, в містах – не більш як 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 га;

для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 га;

для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Отже, пільга щодо сплати земельного податку дляосіб з інвалідністю третьої групи положеннями пункту 281.1 статті 281 Кодексу не передбачена. 

Водночас пунктом 281.3 статті 281 Кодексу визначено, що від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Враховуючи зазначене, у разі якщо Вами як власникомземельної ділянки для ведення особистого селянського господарства передається в оренду зазначена земельна ділянка фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку четвертої групи, то обов’язку щодо сплати земельного податку у Вас не виникає.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.