Головне управління ДПС в Одеській області, в порядку ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), розглянуто питання в межах своєї компетенції Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації від року б/н (вх. ГУ ДПС в Одеській області № від ).
Як наведено у зверненні, практична необхідність отримання податкової консультації пов’язана із складністю визначення Підприємцем обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) при продажі страв у шкільній їдальні під час навчального процесу.
Враховуючи викладене, Підприємець просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань (в контексті звернення):
1. Чи має право Підприємець працювати взагалі без РРО в межах свого річного ліміту для 2 групи 834 мінімальних зарплат на підставі п. 11 ст. 9 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»? І якщо Підприємець, таки, має право працювати без РРО, то потрібно йому підключати РРО на час канікул, коли в їдальні харчується шкільний персонал (вчителі та тех. працівники), а потім скасовувати реєстрацію РРО?
2. Якщо Підприємець повинен застосовувати РРО, то в який момент і з якою номенклатурою видавати цей фіскальний чек на передплату зроблену через WayForPay за ще невідомі страви? Та з якою формою оплати видати чек учню під час обіду, за передплачені готові страви, щоб не дублювати виторг?
Відповідь на питання 1.
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Відповідно до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
За визначеннями, наведеними у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.
Пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що з 01 січня 2021 року до 01 січня 2022 року застосування РРО/ПРРО для платника єдиного податку є обов’язковим у разі отримання таким платником доходу, що перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року,
Отже, зазначеним пунктом Кодексу чітко регламентовано, що такий критерій, як обсяг доходу, для цілей застосування РРО/ПРРО, діяв виключно у період до 01.01.2022.
А тому, у разі здійснення Підприємцем розрахункових операцій у розумінні Закону № 265, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим, у встановленому цим Законом порядку, з 01.01.2022.
Поряд з цим, пунктом 11 статті 9 Закону № 265 встановлено пільгу, відповідно до якої, РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються, при продажу, зокрема, страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу.
Враховуючи викладене та як відповідь на питання 1 повідомляємо, що застосування РРО/ПРРО не є для Вас обов’язковим, за умови здійснення продажу страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу.
Також, слід зазначити, що організація освітнього процесу, у Вашому випадку у закладах загальної середньої освіти, визначена статтею 10 Закону України від 16.01.2020 № 463-IX «Про повну загальну середню освіту»
(далі – Закон № 463).
Освітній процес у закладах освіти організовується відповідно до Закону України "Про освіту", Закону № 463, інших актів законодавства, освітньої програми (освітніх програм) закладу освіти та спрямовується на виявлення та розвиток здібностей та обдарувань особистості, її індивідуальних здібностей, досягнення результатів навчання, прогресу в розвитку, зокрема формування і застосування відповідних компетентностей, визначених державними стандартами (пункт 1 статті 10 Закону № 463).
Освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року, що розпочинається у День знань – 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Якщо 1 вересня припадає на вихідний день, навчальний рік розпочинається у перший за ним робочий день (пункт 3 статті 10
Закону № 463).
Тобто, Ви можете використовувати вищезазначену пільгу тільки в період навчального процесу.
У всіх відмінних від навчального процесу періодах та за умови здійснення розрахункових операцій у розумінні Закону № 265, Ви зобов’язані застосовувати зареєстрований у встановленому порядку РРО/ПРРО на загальних підставах.
Також зазначаємо, що у разі наявності зареєстрованого у встановленому порядку РРО/ПРРО, Ви зобов’язані проводити через такий РРО всі розрахункові операції, у розумінні Закону № 265, незалежно від дії вищезазначеної пільги.
Відповідь на питання 1 позбавляє необхідності надання відповіді на питання 2.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |