X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.07.2023 р. № 1906/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула зверненнящодо оподаткування доходу, отриманого платником податків у вигляді вартості успадкованого майнаі в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, щойого батько постійно проживав в АР Крим м. ____ та у 20__ році помер.Платнику у спадок залишилась нерухомість, що зареєстрована у м. Харків.

Таким чином, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1.Чи вважається спадкодавець, громадянин України, що постійно проживав в АР Крим, м. ___, з метою оподаткування, резидентом?

2.Якими податками та за якими ставками, відповідно до положень ПКУ, потрібно оподатковувати спадщину від спадкодавця першого ступеня споріднення, громадянина України, що постійно проживав та помер в АР Крим, м. ___, за умови, що спадщина у вигляді нерухомості зареєстрована у м. Харків і спадкоємець, громадянин України, постійно мешкає у м. Харків?

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні, регулюються ПКУ.

Законом України від 01 липня 2021 року № 1617-IX «Про внесення змін до ПКУ та деяких інших законодавчих актів України щодо адміністрування податків і зборів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» (далі – Закон № 1617), який набрав чинності з 21.11.2021, внесені зміни до п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, з 21.11.2021 відповідно до п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період дії Закону України від 15 квітня
2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон № 1207), для платників податків, які на дату втрати чинності Законом України від 12 серпня 2014 року № 1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» мають податкову адресу та/або об'єкти оподаткування на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, ПКУ застосовується з урахуванням особливостей, визначених у п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Крім того, відповідно до ст. 1 Закону № 1207 тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Враховуючи те, що положеннями п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ не встановлено окремих правил оподаткування доходу, отриманого фізичною особою – спадкоємцемвід спадкодавця, місце проживання (реєстрації) якого була Автономна Республіка Крим, у вигляді успадкованого майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, а також приймаючи до уваги те, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, то оподаткування зазначеного доходу здійснюється у загальному порядку, визначеному розділом IV ПКУ.

Відповідно до п. 162.1 ст. 162 розділу ІV ПКУ платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, і об’єктом оподаткування якої є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV ПКУ
(п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав регулюється ст. 174 ПКУ.

Об’єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено
п. 174.1 ст. 174 ПКУ.

За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 cт.174 ПКУ).

Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

При цьому згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ, зокрема не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (оподатковуються за нульовою ставкою).

Відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – дооформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – дооформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлено ст. 179 ПКУ, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПКУ.

Разом з тим відповідно до п. 179.2 ст. 179 ПКУобов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено ПКУ, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділуIV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

Враховуючи викладене, у разі якщо державна реєстрація права власності на успадковане майно відбулася після набрання чинності Закону № 1617, то дохід, отриманий фізичною особою – спадкоємцем – громадянином України від фізичної особи – спадкодавця – громадянина України першого ступеня споріднення, місце проживання (реєстрації) якого була Автономна Республіка Крим, у вигляді успадкованого майна оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. При цьому зазначений дохід звільняється від оподаткування військовим збором.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.