Державна податкова служба України розглянула зверненняТоваристващодо застосування до операцій з постачання запасних частин та комплектуючих до транспортних засобів нульової ставки податку на додану вартість з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 178 "Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану" (далі – Постанова № 178)та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні,між Товариствомта військовими частинами протягом 2022 року після запровадження воєнного стану укладено договори про закупівлю товарів за державні кошти, згідно з якими Товариство здійснило поставку наступних товарів: олива моторна, мастило, олива для двотактних двигунів, рідкий реагент типу AdBlue. Зазначені товари віднесено до кодів ДК 021:2015: 09210000-4 мастильні засоби, 24950000-8 спеціальна хімічна продукція.
Відповідно до умов укладених договорів і специфікацій в ціну товарів було включено податок на додану вартість.
Згідно з технічною документацією частина товарів призначена для човнових двигунів, тобто для водної техніки, і не призначена для використання у двигунах наземного транспорту. Також частина олив призначена для сільськогосподарської техніки (бензопили, газонокосарки, оприскувачі), а не наземного транспорту.
Інформуючи про зазначене, Товариствопросить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихпитань:
1)чи застосовується нульова ставка податку на додану вартість відповідно допідпункту"г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ таПостанови № 178 до операцій з постачання оливи моторної, мастил, оливи для двотактних двигунів, рідкого реагенту типу AdBlueза кодами ДК 021:2015: 09210000-4 мастильні засоби, 24950000-8 спеціальна хімічна продукція, здійснених після 24.02.2022?;
2) чи застосовується нульова ставка податку на додану вартість відповідно до підпункту"г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 до операцій з постачання товарів, які призначені для водного транспорту (човнових двигунів) або для сільськогосподарської техніки (бензопил, газонокосарок, оприскувачів), а не для наземного військового транспорту, здійснених після 24.02.2022?;
3) чи застосовується нульова ставка податку на додану вартість відповідно до підпункту"г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 до операцій з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту військових частин, які здійснюються після 24.02.2022 не в рамках мобілізаційних завдань?;
4) чи підлягають (і в якому порядку) зменшенню податкові зобов’язання, нараховані на підставі операцій з постачання товарів, в ціну яких було включено податок на додану вартість, але які відповідно до підпункту"г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 мали оподатковуватися за нульовою ставкою податку на додану вартість, якщо після постачання товарів продавець поверне покупцю сплачену за договором суму податку на додану вартість на підставі претензії покупця або за рішенням суду про стягнення безпідставно отриманих коштів?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 5 розділу ІПКУ визначено, щопоняття, правила та положення, установленіПКУ та законами з питаньмитноїсправи, застосовуютьсявиключнодля регулюваннявідносин, передбаченихстаттею 1 розділу ІПКУ.
Уразіякщопоняття, терміни, правила та положенняіншихактівсуперечатьпоняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулюваннявідносиноподаткуваннязастосовуютьсяпоняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Іншітерміни, щозастосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленомуіншими законами.
У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно допункту 20частини першої статті 106 Конституції України,Закону Українивід 12 травня 2015 року № 389-VІІІ "Про правовий режим воєнного стану"(далі – Закон № 389-VІІІ), Указом Президента України від 24 лютого 2022 року
64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (далі – Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан. Указ № 64/2022 затверджено ЗакономУкраїни від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введеннявоєнного стану в Україні".
Пунктом 2 Указу № 64/2022 визначенозавданнявійськовомукомандуваннюразом з військовимиадміністраціями, органами виконавчоївлади, правоохоронними органами та за участюорганівмісцевогосамоврядуваннязапроваджувати і здійснюватипередбачені Законом № 389-VІІІ заходи правового режиму воєнного стану, реалізовуватиповноваження, необхідні для відверненнязагрози, відсічізбройноїагресії та забезпеченнянаціональноїбезпеки, усуненнязагрозинебезпекидержавнійнезалежності України, їїтериторіальнійцілісності.
Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом"г"підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачаннятоварів для заправки (дозаправки) абозабезпечення наземного військового транспорту чиіншогоспеціального контингенту Збройних Сил України, щобере участь у миротворчихакціях за кордоном України, або в іншихвипадках, передбаченихзаконодавством.
З метою виконаннямобілізаційнихзавдань в умовахвоєнного стану, введеного Указом № 64/2022, та відповідно до підпункту"г"підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ Постановою № 178 визначенокатегоріїустанов, операції з постачанняякимтоварів для заправки (дозаправки) абозабезпечення транспорту для потреб забезпечення оборони України, захистубезпекинаселення та інтересівдержави, оподатковуються за нульовоюставкоюподатку на доданувартість.
Так, до таких установ Постановою № 178 віднесено Збройні Сили України, Національну гвардію України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Державну прикордонну службу України, Міністерство внутрішніх справ України, Державну службу Україні з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншіутворенівідповідно до законів України військові формування, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.
Постанова № 178 набрала чинності з дня їїопублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
Нульова ставка податку на додану вартість, відповідно до підпункту "г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу VПКУ та Постанови № 178 застосовується як до операцій з постачання пального (товар для заправки), так і до операцій з постачання будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення транспорту (наприклад, інші паливно-мастильні матеріали, оливи, охолоджуючі рідини, запасні частини, комплектуючі, автомобільні шини, колісні диски, інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами, тощо), при умові, що такі операції з постачання здійснюються категорії суб’єктів, що визначені Постановою № 178.
Нормами підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 не визначено відповідного переліку товарів із зазначенням кодів з Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015, чи кодів УКТ ЗЕД.
Постановою № 178 не визначено обмежень чи критеріїв щодо видів транспорту, для якого здійснюється постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту.
Таким чином, нульова ставка ПДВ, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 застосовується як до операцій з постачання пального (товар для заправки), так і до операцій з постачання будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення всіх видів транспорту (автомобільного, залізничного, повітряного, морського, водного тощо), при умові, що такі операції з постачання здійснюються категорії суб’єктів, та відповідно до умов, що визначені Постановою № 178 та зазначені товари будуть використовуватися в заходах передбачених Законом № 389-VІІІ.
При цьому, норми пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 не поширюються на товари, які використовуються для забезпечення сільськогосподарської техніки.
Щодо питання 3
Норми підпункту "г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 встановлюють застосування нульової ставки податку на додану вартість на операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту.
Таким чином якщо Товариство здійснює постачання товарів для заправки, то до таких операцій з постачання Товариство має застосовувати нульову ставку ПДВ, якщо таке постачання відповідає положенням (умовам) визначеним Постановою № 178.
Щодо питання 4
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Отже, у разі, якщо Товариством була складена та зареєстрована податкова накладна, в якій неправильно застосовано ставку податку, то з метою виправлення допущеної помилки у такій податковій накладній Товариство повинно скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому вивести в нуль її показники, та скласти нову податкову накладну, датою виникнення податкових зобов’язань із застосуванням вірної ставки податку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |