Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування операцій з постачання інжинірингових послуг для об’єкта нерухомості, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, між Товариством (Комітент) і Державною компанією (Комісіонер) укладено договір комісії. Комісіонер за дорученням Комітента за комісійну плату, від свого імені, але за рахунок Комітента уклав зовнішньоекономічний контракт з Покупцем-нерезидентом на створення універсального заводу для капітального ремонту техніки, що передбачає поставку виробів та послуг на умовах договору за номенклатурою, у кількості та за цінами згідно з додатками до договору.
Створюваний універсальний завод розташовується за межами митної території України.
Специфікація до договору передбачає поставку послуг авторського нагляду за проведенням будівельних та монтажних робіт на об’єкті, що будується.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
для цілей оподаткування ПДВ чи вважати місцем постачання послуг авторського нагляду за проведенням будівельних та монтажних робіт фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі, що будується, як передбачено підпунктом 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V Кодексу?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (підпункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I Кодексу поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначено Законом України від 20 травня 1999 року № 687-XIV «Про архітектурну діяльність» (далі – Закон № 687).
Згідно зі статтею 11 Закону № 687 під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проєкту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проєкту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.
Порядок здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903 (далі – Порядок № 903).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V Кодексу визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, які пов'язані з нерухомим майном, є фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується. До таких послуг, зокрема, належать послуги з підготовки і проведення будівельних робіт та інші послуги за місцезнаходженням нерухомого майна, у тому числі що будується (підпункти «б» і «в» підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V Кодексу).
Місцем постачання послуг, що зазначені у пункті 186.3 статті 186
розділу V Кодексу, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг, зокрема, належать інжинірингові послуги (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V Кодексу).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V Кодексу).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Водночас, відповідно до підпункту 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу інжиніринг – це надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).
З огляду на норми, визначені підпунктом 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, перелік інжинірингових послуг обмежено переліком, що встановлений у вказаному вище підпункті ПКУ, незалежно від наявності більш широких визначень такого терміну в інших нормативно-правових актах, а тому з метою застосування норм розділу V Кодексу до інжинірингових послуг можуть бути віднесені лише:
у галузі будівництва: надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об’єктів;
стосовно об’єктів техніки і технології: розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання таких об’єктів;
під час здійснення монтажних та пусконалагоджувальних робіт – надання консультацій та авторський нагляд.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.
У разі, якщо зазначені у зверненні послуги авторського нагляду за проведенням будівельних та монтажних робіт на об’єкті, що будується, відповідають визначенню, наведеному у підпункті 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, то для цілей оподаткування ПДВ місце постачання таких послуг необхідно визначати за правилами, встановленими пунктом 186.3 статті 186 розділу V Кодексу, а саме по місцю, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
Якщо зазначені у зверненні послуги авторського нагляду за проведенням будівельних та монтажних робіт на об’єкті, що будується, не відповідають визначенню, наведеному у підпункті 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, то для цілей оподаткування ПДВ місце постачання таких послуг необхідно визначати за правилами, встановленими підпунктом 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V Кодексу, а саме по місцю фактичного місцезнаходження нерухомого майна.
З питання віднесення зазначених у зверненні послуг авторського нагляду за проведенням будівельних та монтажних робіт на об’єкті, що будується, до тієї чи іншої категорії послуг, у тому числі до перерахованих у пункті 186.3 або підпункті 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V Кодексу послуг, та визначення коду для таких послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), враховуючи положення листа Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, ДПС рекомендує звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |