X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.07.2023 р. № 1953/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення,якенадійшло через Електронний кабінет платника податків, щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначенняі в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, щоє власником чотирьох земельних ділянок сільськогосподарського призначення, з яких:

дві земельні ділянки платник отримав у приватну власність в результаті розпаювання земель та у ____ році одержав державні акти на право власності на зазначені ділянки;

інші дві земельні ділянки були отримані платником у спадщину.

У 2023 році платник має намір здійснити продаж всіх земельних ділянок. При цьому спочатку платник планує продатиземельні ділянки, які були  отримані ним у приватну власність в результаті розпаювання земель, а потім ті, які були отримані ним у спадщину.

Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:Скільки відсотків податку на доходи фізичних осіб має сплатити платник з доходу, отриманого від першого продажуземельної ділянки, отриманої у приватну власність в результаті розпаювання земель?

Скільки відсотків податку на доходи фізичних осіб має сплатити платник з доходу, отриманого від другого продажу земельної ділянки, отриманої у приватну власність в результаті розпаювання земель?

Скільки відсотків податку на доходи фізичних осіб має сплатити платник з доходу, отриманого від продажу першої земельної ділянки, отриманої у спадщину?

Скільки відсотків податку на доходи фізичних осіб має сплатити платник з доходу, отриманого від продажу другої земельної ділянки, отриманої у спадщину?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV ПКУ, згідно із п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 – 173 ПКУ (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Пунктом 172.1 ст. 172 ПКУ встановлено, що не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну), зокрема,:

земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

Водночас відповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

Абзацом другим п. 172.2 ст. 172 ПКУ передбачено, що дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1. ст. 172 ПКУ, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім випадків, якщо зазначене у абзаці другому п. 172.2 ст. 172 ПКУ майно отримано платником податку у спадщину.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів нерухомості, зокрема у вигляді отриманих у спадщину об'єктів нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Враховуючи викладене та зважаючи на інформацію, яка наведена у зверненні, дохід, отриманийпротягом звітного (податкового) року від першого продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю)та яка перебуває у власності більше трьох років, неоподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Дохід, отриманий від продажу протягом звітного (податкового) року другої земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю)та яка перебуває у власності більше трьох років, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

При цьому за ставкою 5 відс. також оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів нерухомості, отриманих у спадщину.

Одночасно слід зазначити, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин, зокрема, ситуаційних питань слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які їх стосуються.

Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).