Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула зверненняфізичної особи – підприємця щодо порядку формування фізичною особою – підприємцем витрат, понесених ним під час здійснення господарській діяльності на загальній системі оподаткування, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування, який здійснює діяльність згідно з КВЕД 49.41 (вантажний автомобільний транспорт).
Таким чином, платникподатків просить надатиіндивідуальнуподатковуконсультаціюз питанняв якомузвітномуперіодізазначативитрати на придбання та установку запчастин на автомобілі, яківикористовуються для веденнягосподарськоїдіяльності, якщопридбання таких запчастинвідбувалосьраніше ніж установка?
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування визначено ст. 177 ПКУ.
Згідно з п. 177.2 ст. 177 ПКУ об’єктомоподаткування є чистийоподатковуванийдохід, тобторізницяміжзагальнимоподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовійформі) і документально підтвердженимивитратами, пов'язаними з господарськоюдіяльністютакоїфізичної особи –підприємця.
Як визначено п. 177.4 ст. 177 ПКУ, до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать, зокрема:
- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (п. п. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУ);
- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в п. п. 177.4.1 - 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв’язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Відповідно до п.п. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 ПКУзазначені у ст. 177 ПКУ підприємці мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:
витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту).
Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на:
проведення поточного ремонту;
ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).
Враховуючи зазначене, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включати до складу витраттільки ті витрати,які пов’язані з веденням господарської діяльності та з отриманням доходу, зокрема, витрати з придбання запчастин на автомобілі. Тобто, якщо автомобільні запчастини були придбані у одному звітному періоді, а встановлені на вантажний автомобіль у іншому звітному періоді, то витрати на їх придбання будуть враховуватися при обчисленні доходу, отриманого у періоді встановлення цих запчастин.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючим органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |