X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.07.2023 р. № 1985/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є власником нежитлової будівлі (зернофуражний склад) та членом фермерського господарства зі статусом юридичної особи, яке займається виробництвом сільськогосподарської продукції та її переробкою, і здійснює операції з її постачання. Отже платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи звільняється від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нежитлова будівля (зернофуражний склад) у разі передачі фізичною особою, яка є членом фермерського господарства, права власності такої будівлі до складеного капіталу такого фермерського господарства при дотримані умов, що фермерське господарство є сільськогосподарським товаровиробником у значенні п.п. 14.1.235 п. 14.1. ст. 14 ПКУ та нежитлова будівля (зернофуражний склад) відноситься до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271)?
  2. Чи звільняється від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нежитлова будівля (зернофуражний склад) у разі передачі фізичною особою, яка є членом фермерського господарства, права користуваннятакої будівлі до складеного капіталу такого фермерського господарства при дотримані умов, що фермерське господарство є сільськогосподарським товаровиробником у значенні п.п. 14.1.235 п. 14.1. ст. 14 ПКУ та нежитлова будівля (зернофуражний склад) відноситься до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271)?
  3. Чи достатньо умов щодо віднесення нежитлової будівлі (зернофуражний склад) до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) якщо згідно з Витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності у графі «Об’єкт нерухомого майна» зазначено відомості «Нежитлова будівля (зернофуражний склад)»?

Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).

Разом з тим згідно з п.п. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ не є об'єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

При цьому сільськогосподарський товаровиробник – це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа – підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (п.п. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Визначення належності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об'єкта нерухомості згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 (далі – ДК018-2000).

Відповідно до ДК 018-2000 будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, відносяться до підрозділу «Будівлі нежитлові» група 127 «Будівлі нежитлові інші» клас 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства».

Так, згідно з ДК 018-2000 до класу (код 1271) «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» належать будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та інші.

Щодо першого питання

Відповідно до п.п. 266.8.1 п. 266.8 ст. 266 ПКУу разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Таким чином, у разі якщо фізичною особою, яка є членом фермерського господарства та власником нежитлової будівлі (зернофуражного складу),здійснюється передача зазначеного майна до складеного капіталу фермерського господарства, тобто відбувається перехід права власності на таке майно, то податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки обчислюється контролюючим органом для такої фізичної особи за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування.

Щодо другого питання

Об’єкти нежитлової нерухомості, віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) ДК018-2000, які перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку, не є об'єктом оподаткування згідно з вимогами п.п. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ.

Разом з тим, якщо фізична особа, яка є членом фермерського господарства,  передає у користування зазначене майно фермерському господарству, то така особа є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальних підставах, тобто положення п.п. «ж» п.п.266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ, у даному випадку не застосовуються.

Щодо третього питання, то слід зазначити, що визначення належності об’єкта нежитлової нерухомості (будівлі, приміщення) до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об’єкта нерухомості згідно з Класифікатором, ведення
якого здійснює Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Міністерства розвитку громад, територій та Інфраструктури України.

Таким чином, з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині сплати податку на нерухомемайно, відмінноговідземельноїділянки, доцільно звернутися до органу, уповноваженого на ведення Класифікатора, за отриманням експертного висновку щодо приналежності об'єкту нерухомості до певного класу будівель за Класифікатором.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ булозупинено перебіг строків, встановлених статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, відповідно до п.п. 69.9п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУдля платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

________________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.