Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості включення до складу податкового кредитусумиПДВ після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної, реєстрація якої була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи вимоги підпунктів 198.2 та 198.6 статті 198розділу V Кодексу, підпункту 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ Кодексу та підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, 14.04.2022 Товариством було перераховано контрагенту (виконавцю послуг) аванс, але отримувачем коштів протягом 365 календарних днів не зареєстровано в ЄРПНподаткову накладну, а подано на реєстрацію лише 27.04.2023. Контролюючим органом на підставі пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкової накладної була зупинена.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання можливості після реєстраціїв ЄРПН податкової накладної включити до складу податкового кредиту суму ПДВ.
Крім того,Товариством 31.10.2022 було перераховано контрагенту (виконавцю послуг) аванс. Податкова накладна отримувачем коштів була надана на реєстрацію в ЄРПН 25.04.2023. Контролюючим органом реєстрація податкової накладної в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання сплину/закінчення терміну включення суми ІІДВ до податкового кредиту з врахуваннямпідпунктів 198.2 та 198.6 статті 198 розділу V Кодексу, підпункту 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ Кодексу та підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 розділу V Кодексу, згідно з пунктом 198.1 якої до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема, операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу встановлено, що для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з ЄРПН.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв’язку з відсутністю фактів списання коштів з рахунку платника податку у банку (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з рахунку платника податку у банку (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201розділу V Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктом 69.9. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексувстановлено, щодля платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392розділу І Кодексу, пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;
строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59 – 60 глави 4 розділу ІІ Кодексу, 87 - 101 глави 9 розділу ІІ Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 глави 11 розділу ІІ Кодексу.
Зважаючи на те, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу на період до припинення або скасування воєнного стану на території України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством (крім строків, передбачених зазначеним підпунктом), на вказаний період зупиняється, зокрема, перебіг строків, визначених ПКУ для формування податкового кредиту.
Перебіг строку на включення до податкового кредиту сум ПДВ за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, встановленого пунктом 198.6 статті 198розділу V Кодексу, зупиняється починаючи з дати введення воєнного стану на території України (24 лютого 2022 року), а після припинення або скасування воєнного стану такий строк формування податкового кредиту продовжується на кількість календарних днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період дії воєнного стану.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |