X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.07.2023 р. № 2019/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                 щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг (виконання робіт) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні та доданих до нього матеріалів, між благодійною організацією (замовником), Товариством-2 (інженером-консультантом), нерезидентом (платником) та Товариством-1 (підрядником) 30.03.2023 було укладено договір підряду на виконання комплексу робіт з влаштування дорожнього покриття (далі – Договір від 30.03.2023).

Детальний перелік та загальна вартість таких робіт визначатиметься договірними цінами, які будуть додатками до Договору від 30.03.2023.

Згідно з пунктом 3.1 розділу 3 Договору від 30.03.2023 Товариство-1 (підрядник) зобов’язується виконати роботи згідно з умовами Договору від 30.03.2023 і передати їх благодійній організації (замовнику) та Товариству-2 (інженеру-консультанту) через 10 календарних днів після підписання акта прийому-передачі фронту робіт.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 розділу 5 Договору від 30.03.2023 нерезидент (платник) зобов’язаний здійснювати оплату належно виконаних Товариством-1 (підрядником) робіт згідно з умовами Договору від 30.03.2023.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 розділу 5 Договору від 30.03.2023 визначено, що благодійна організація (замовник) зобов’язана прийняти належно виконані Товариством-1 (підрядником) роботи на умовах Договору від 30.03.2023.    

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку оподаткування ПДВ операцій Товариства-1 (підрядника) з постачання послуг (виконання робіт) благодійній організації (замовнику) в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН визначено статтями 187, 192, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Так, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця та покупця товарів/послуг.

Отже, податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН безпосередньо особою (платником ПДВ), яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Операція Товариства-1 (підрядника) з постачання послуг (виконання робіт) благодійній організації (замовнику) у межах Договору від 30.03.2023 є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню податком у загальновстановленому порядку.

За такою операцією Товариство-1 (підрядник) зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну на благодійну організацію (замовника) та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.     

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).