Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо подання податкової звітності у період запровадження воєнного стану в Україні, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні,з 27.06.2022 в результаті бойових дій і окупації будівлі офісу був відсутній доступ працівників Товариства до офісу. У зв’язку з частковою деокупацією з 11.11.2023 територій Херсонської області та м. Херсона була розпочата позапланова інвентаризація документів, яку наразі немає можливості закінчити у зв’язку із влучанням снаряду в будівлю офісу та обстрілів. У ході інвентаризації виявлено відсутність серверів, на яких зберігалась інформація щодо господарської діяльності Товариства.
У зв’язку із зазначеним, Товариство подало Заяву про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов’язання під час воєнного стану,за результатами розгляду якої податковим органом прийнято рішення щодо неможливості своєчасного виконання Товариством свого податкового обов’язку.
Товариство просить надати консультацію з наступних питань:
1. Чи може Товариство виконувати свої податкові обов’язки із податку на прибуток підприємств (нараховувати податок та подавати податкову декларацію) з моменту деокупації правобережжя Херсонської області (11.11.2023) на підставі поточних даних до моменту відновлення первинних документів за попередній податковий період, а саме за 2021 та 2022 роки?
2. Чи може Товариство при поданні податкової декларації з податку на прибуток підприємств за податковий (звітній) період (квартал), а саме за період з моменту деокупації правобережжя Херсонської області, не надавати разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств фінансову звітність, які є додатками до податкової декларації?
Щодо питань 1 та 2
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексудля цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.2 ст. 44 Кодексу визначено, що для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування .
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 49.2 ст. 49 Кодексу визначено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.
Фінансова звітність, що складається та подається платниками податку на прибуток є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та її невід’ємною частиною (п. 46.2 ст. 46 Кодексу).
Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком (п. 137.4 ст. 137 Кодексу).
Пунктом 69.28 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст. 44 Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред’явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків / податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків / податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів / корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами / корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Відповідно до абзаців першого – другого п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів, зокрема, подання звітності передбаченої п. 46.2 ст. 46 Кодексу платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платниками податків податкових обов’язків, визначених у п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, та переліків документів на підтвердження затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.
Отже, Товариство складає податкову декларацію з податку на прибуток на підставі наявних даних бухгалтерського обліку до моменту відновлення первинних бухгалтерських документів та подає її в установлений законодавством термін.
У разі відновлення первинних бухгалтерських документів платник податків має уточнити показники фінансової та податкової звітності з податку на прибуток підприємств. При цьому, фінансова звітність як додаток до податкової декларації з податку на прибуток підприємств подається в обов’язковому порядку.
Крім того, інформуємо, на підставі п. 528, п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу зупинявся(ється) перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |