X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.07.2023 р. № 2059/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула щодо оподаткування ПДВ операцій з надання фінансових гарантій та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство внесено до реєстру гарантів як незалежний фінансовий посередник та надає клієнтам послуги з фінансового гарантування сплати митних платежів в Україні при здійсненні митного оформлення товарів, які поміщуються у митний режим «транзит» – фінансові гарантії.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання послуг із надання гарантій.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Загальні положення щодо забезпечення сплати митних платежів визначено главою 44 розділу Х МКУ з урахуванням норм, визначених пунктами 916 - 920 розділу XXI МКУ.

Згідно зі статтею 305 глави 44 МКУ у випадках, визначених МКУ, виконання обов'язку із сплати митних платежів забезпечується шляхом надання митним органам забезпечення сплати митних платежів у способи, встановлені статтею 308 глави 44 МКУ.

Статтею 310 глави 44 МКУ визначено, що гарантія є зобов'язанням гаранта щодо виплати на вимогу митного органу коштів у межах розміру гарантії та в порядку і строки, визначені МКУ, у разі невиконання особою обов'язку із сплати митних платежів.

Гарантії можуть бути таких видів:

1) індивідуальна гарантія, яка забезпечує суму митних платежів щодо товарів, що підлягають митному оформленню за однією митною декларацією;

2) загальна гарантія, яка забезпечує суму митних платежів щодо товарів, що підлягають митному оформленню за декількома митними деклараціями.

Гарантія видається гарантом особі, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, у формі документа.

Гарантії надаються митним органам у паперовій або електронній формі.

Гарантія видається гарантом особі, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, у формі документа (частина 3 статті 310 глави 44 МКУ).

Згідно із частиною першою статті 316 глави 451 МКУ, гарантом можуть виступати такі фінансові установи:

1) банки;

2) страховики, крім страховиків, які здійснюють страхування життя;

3) фінансові компанії, які мають право на провадження діяльності з надання гарантій (діє з 01.01.2024).

Умови, яким має відповідати фінансова установа, що претендує на отримання статусу гаранта, наведені в частині 2 статті 316 глави 451 МКУ.

Гарант набуває право на провадження діяльності з видачі гарантій з моменту його внесення до реєстру гарантів, якщо він виконує умови, визначені частиною другою статті 316 глави 451 МКУ (частина 3 статті 316 глави 451 МКУ).

Разом з цим пунктом 916 розділу XXI МКУ встановлено, що незалежний фінансовий посередник, який до 01 липня 2024 року набув статусу фінансової установи та отримав ліцензію фінансової компанії, до якої включено право на провадження діяльності з надання гарантій, продовжує провадити діяльність з надання гарантій у порядку та на умовах, визначених МКУ та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Поняття «гарантія» визначено статтею 560 параграфу 4 глави 49 розділу І Книги п’ятої ЦКУ. Так, відповідно до частини першої статті 560 параграфу 4 глави 49 розділу І Книги п’ятої ЦКУ за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Правові основи оподаткування ПДВ, у тому числі перелік операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ, встановлено розділом V та
підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14
розділу І ПКУ).

Абзацом третім підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ встановлено, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з постачання послуг із надання гарантій, банківських поручительств.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Нормами ПКУ не передбачено застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання послуг із надання гарантій.

Водночас, при дотриманні умов, визначених чинним законодавством (у тому числі МКУ і ЦКУ) для здійснення діяльності у сфері надання гарантій, операції з постачання послуг із надання гарантій не будуть об’єктом оподаткування ПДВ згідно абзацом третім підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ.

У разі недотримання таких умов, операції з постачання послуг із надання гарантій підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).