Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ та податку на прибуток у разі отримання коштів у вигляді гранту, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство уклало договір з міжнародною організацією, а саме зі Світовим фондом пам‘яток (Fund) (далі – Світовий).
Відповідно до зазначеного договору, Товариство здійснює невідкладні протиаварійні роботи для комунального закладу «обласна бібліотека для юнацтва» обласної ради, що є пам‘яткою архітектури місцевого значення (Музей українських старожитностей) в місті (далі – Комунальний заклад).
Товариство укладає з Комунальним закладом договір підряду на виконання протиаварійних робіт. Договори укладаються на безоплатній основі.
Фінансування невідкладних протиаварійних робіт, які виконує Товариство, здійснюється за рахунок Світового фонду. Кошти будуть надходити на розрахунковий рахунок Товариства у вигляді гранту.
Усі витрати на матеріали та інші супутні ресурси оплачуються Товариством за рахунок коштів, отриманих від Світового фонду.
Після закінчення робіт, Товариство та Комунальний заклад підписують відповідні акти про передачу об‘єктів, а роботи вважаються закінченими.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1) чи є об‘єктом оподаткування ПДВ операція з отримання коштів, в якості гранту від Світового фонду пам‘яток?;
2) який порядок складання податкових накладних та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) при отриманні коштів в якості гранту від Світового фонду пам‘яток?;
3) чи є об‘єктом оподаткування податком на прибуток кошти отримані в якості гранту від Світового фонду пам‘яток?;
4) якими нормами Кодексу регулюється процес оподаткування коштів, отриманих юридичною особою – резидентом від Світового фонду пам‘яток – нерезидента в якості гранту?
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу І Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Статтею 3 розділу І Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Термін «грант» визначено, зокрема, у Законах України від 26 листопада 2015 року № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність», із змінами і доповненнями (далі - Закон № 848) та від 14 грудня 2010 року № 2778-VI «Про культуру», із змінами і доповненнями (далі - Закон № 2778).
Грант - це фінансові чи інші ресурси, надані на безоплатній і безповоротній основі державою, юридичними, фізичними особами, у тому числі іноземними, та (або) міжнародними організаціями для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранту (пункт 5 статті 1 Закону № 848).
Грант - фінансові ресурси, що надаються на безповоротній основі суб'єкту, який провадить діяльність у сфері культури, для реалізації культурно-мистецького проекту (підпункт 3 пункту 1 статті 1 Закону № 2778).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 та 10 розділу XX Кодексу.
Щодо питання 1
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також наданні послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Оскільки кошти, що надходять Товариству у вигляді гранту, є оплатою (компенсацією) вартості товарів/послуг, які постачаються (у тому числі третім особам), то такі кошти включаються до бази оподаткування операцій Товариства з постачання таких товарів/послуг (якщо інше не передбачено умовами міжнародних договорів).
Щодо питання 2
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996), незалежно від дати накладення електронного підпису.
Отже, у разі, якщо першою подією є отримання коштів у вигляді гранту для оплати вартості товарів/послуг, які постачаються (у тому числі третім особам), то при їх отриманні платник податку повинен включити їх до бази оподаткування ПДВ, скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
Якщо товари/послуги були відвантажені і податкові зобов'язання були визначені, то при отриманні коштів (в тому числі грантових) податкові зобов'язання з ПДВ повторно не нараховуються.
Щодо питання 3
Згідно з абзацом першим підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з отримання юридичною особою - платником податку на прибуток підприємств коштів у вигляді грантів (крім бюджетних грантів, міжнародної технічної допомоги) від міжнародної організації. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996).
Таким чином, з питання порядку відображення в бухгалтерському обліку операцій з отримання юридичною особою - платником податку на прибуток підприємств коштів у якості грантів від міжнародної організації доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Щодо питання 4
Щодо питання, якими нормами Кодексу регулюється процес оподаткування коштів, отриманих юридичною особою – резидентом від Світового фонду пам‘яток – нерезидента в якості гранту, повідомляємо, що у зверненні не наведено достатньо інформації та не надано відповідних документів для надання конкретної відповіді на запитання Товариства.
Тобто, надання обґрунтованої відповіді потребує аналізу документів, що дозволяють детальніше ідентифікувати предмет запиту (копії договорів, інших первинних документів, тощо).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |