X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.07.2023 р. № 2082/ІПК/99-00-21-03-03-06

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.

У звернені Підприємство зазначає, що здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування (3 група), особливостями якої є продаж як нових товарів, так і тих, що вже були у вжитку, а саме не викуплених предметів застави, що були забезпеченням виконання зобов’язань фізичних осіб за наданими фінансовими (ломбардними) кредитами, та на які було звернено стягнення фінансовими установами, і які передаються СГ та фізичним особам на реалізацію Товариству за договорами комісії/субкомісії.

Підприємство просить надати роз’яснення щодо питань:

1. Чи вважаються електроскутери, електросамокати та інші аналогічні товари, що були у вжитку підакцизними Товарами в розумінні Податкового кодексу України?

2. Чи є операції з продажу електроскутерів, електросамокатів та інших аналогічних Товарів, що були у вжитку об’єктом оподаткування акцизним податком?

3. Чи потрібно відображати в фіскальному чеку інформацію про найменування кожного підакцизного Товару із зазначенням коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД?

Щодо питань 1 та 2

Відповідно до п. 9.3 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 Кодексу, не можуть бути, зокрема, суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють, зокрема, виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, роздрібної торгівлі підакцизними товарами).

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація підакцизних товарів (продукції) це будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування (абз. 22   п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Зазначаємо, що продаж транспортних засобів (електроскутерів та електросамокатів), не є реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розумінні абз. 22 п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Отже, платникам єдиного податку третьої групи заборонено здійснювати, зокрема, продаж підакцизних товарів, крім виключень, наведених в п. 9.3 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Разом з цим, відповідно до п. п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Статтею 215 Кодексу визначено вичерпний перелік підакцизних товарів, ставки податку на ці товари, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД і опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.

Згідно з п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема, автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Самокат – це двохколісний транспортний засіб, яке приводиться в рух шляхом відштовхування ногою людини від підлоги чи землі. Разом з тим самокат, як і велосипед може бути оснащений електродвигуном. Згідно із Наказом ДМСУ №256 від 14.07.2020 року «Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» скутери обладнані допоміжним двигуном відносяться до категорії 9503 00 10 УКТ ЗЕД, яка не є підакцизною. За умови, що швидкість не перевищує 20 км/год, маса нетто не більша 12 кг, одношвидкісна трансмісія, лише одні ручні гальма або гальма на задньому колесі для ніг. Якщо один із вищеперерахованих критеріїв відсутній, то дана категорія товару відноситься до позиції 8711, що є підакцизною. Товар електросамокат в даному випадку буде відноситись до коду 8711 90 00 00 УКТ ЗЕД  «Інші мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них; коляски».

Зазначаємо, що у зверненні не зазначено код УКТ ЗЕД транспортних засобів, які Підприємство планує реалізовувати.

Отже, для визначення чи відносяться транспортні засоби, які планує реалізовувати Підприємство до підакцизних, у розумінні п. 215.1 ст. 215 Кодексу, варто звернутись із офіційним запитом до Торгово-промислової палати для визначення правильного коду товару по УКТ ЗЕД для зазначених у зверненні транспортних засобів.

Щодо питання  3

Згідно п.11 ст.3 Розділу II «Порядок проведення розрахунків» Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 266/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

В той же час слід зазначити, що висновки, надані у даній індивідуальній податковій консультації, ґрунтуються виключно на інформації щодо суті здійснюваних платником операцій, наданій у зверненні. При цьому кожен конкретний випадок податкових правовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, потребує аналізу документів та матеріалів (зокрема, договорів), що дозволяють детально ідентифікувати предмет запиту.

Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Підприємство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів.

Пунктом 102.9 статті 102 та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.