X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.07.2023 р. № 2144/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула щодо оподаткування ПДВ операцій підрядних робіт з реконструкції об’єкта, при виконанні яких використовує товари (обладнання), які включені до переліку товарів операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє

Як зазначено у зверненні, Товариство (Підрядник) та Замовник уклали договір підряду, згідно якого замовник доручає, а підрядник зобов’язується виконати роботи з реконструкції об’єкта.

Підрядник складає Акт приймання виконаних підрядних робіт (форма №КБ-2в), Довідку про вартість виконаних підрядних робіт та витрати (Форма №КБ-3), Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт. В Акті приймання виконаних підрядних робіт зазначаються найменування робіт і матеріалів, що використані при їх виконанні, одиниця виміру, кількість, поточна ціна за одиницю виміру, виконані роботи (витрати).

Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати містить інформацію про вартість виконаних робіт по об’єкту будівництва (без ПДВ), ПДВ та з ПДВ.

В акті вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт, вказується найменування устаткування, меблів та інвентарю, одиниця виміру, кошторисна ціна з одиницю, ПДВ, вартість з ПДВ. До даного акту включаються матеріали, устаткування, які були придбані і використані при виконанні робіт з реконструкції об’єкта як з ПДВ, так і без ПДВ, які були включені до Переліку № 224, а саме: трансформатори (код УКТ ЗЕД 8504), вимикачі (код УКТ ЗЕД 8535), реле, патрони (код УКТ ЗЕД 8536), фітинги (код УКТ ЗЕД 3917400090) та інші.

Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) як визначити вартість виконаних робіт по об’єкту в акті, враховуючи, що є матеріали придбані з ПДВ і без ПДВ?;

2) чи зобов’язане підприємство зменшити суму ПДВ в акті виконаних робіт на суму придбаних матеріалів без ПДВ, як цього вимагає замовник та, відповідно, зазначає в договорі?;

3) як правильно визначити податкове зобов’язання та скласти податкову накладну?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.

Постачанням товарів відповідно до підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).

Операції, які звільняються від оподаткування податку на додану вартість, визначені в статті 197 розділу V Кодексу і в пунктах підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).

Враховуючи викладене та з урахуванням змін, внесених до Переліку № 224, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 та 3

 

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в ЄРПН встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлені Кодексом терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Форму податкової накладної та порядок її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Згідно із пунктом 16 Порядку № 1307 у разі постачання послуги заповнюється графа 3.3 податкової накладної, в якій зазначається код послуги згідно з ДКПП.

 

Щодо питання 2

 

Від оподаткування податком на додану вартість, за наявності підстав, визначених пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та Переліком № 224, до завершення дії карантину, який діяв до 30.06.2023 включно, звільнялися операції з постачання на митній території України та з ввезення на митну територію України тільки товарів, включених до Переліку № 224.

До операцій з постачання послуг застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та Переліком № 224 не передбачено.

Якщо комплектуючі (обладнання), є складовою частиною певних робіт/послуг, та їх вартість включається до загальної вартості таких робіт/послуг, то постачання кожної з окремих складових частин таких робіт/послуг не розглядається як окремо визначена операція для цілей оподаткування податком на додану вартість. Оподаткуванню податком на додану вартість підлягає операція з постачання робіт/послуг в цілому, а не окремих її складових частин в загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).