X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.07.2023 р. № 2180/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства та копії звернення, надісланого листом Секретаріату Кабінету Міністрів України,щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства з обігу спиртуетилового, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, щоТовариство є виробником спирту етилового неденатурованого та зареєстровано платником акцизногоподатку.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних запитань:

1.1. Чи допускається використання форм для обліку спирту етилового неденатурованого, а саме для виробництва, проведення інвентаризації та реалізації, які відповідаютьвсім вимогам первинних документів та розроблених і погоджених наказом директора ТОВ, але не затверджених Інструкцією з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку спирту етилового, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 13.04.2009   № 264?

1.2. Чи можливе ведення журналів обліку тільки в електронних реєстрах за допомогою спеціалізованих бухгалтерсько-облікових програм?

2.1. Чи можливо користуватись при проведенні інвентаризації спирту частиною ІІІ розділу 2 інструкції № 264?

2.2.Чи можна при щомісячній інвентаризації спирту для проведення замірів об’єму використовуватитехнологічні мірники, метрштокабо рулетку, які не передбачені в Вимогах до обліку, зберігання, відпуску, приймання і транспортування спирту етилового, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 77(далі – Вимоги № 77) і чи вважається така інвентаризація такою, що відповідає чинному законодавству?

2.3. Чи можно вважати дані бухгалтерського обліку по кількості залишку спирту, які формуються на основі показників лічильника, що відповідає Кодексута постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 77«Про затвердження вимог до обліку, зберігання, відпуску, приймання і транспортування спирту етилового та норм втрат спирту етилового під час зберігання та транспортування залізничним, водним і автомобільним транспортом» переважаючими над даними інвентаризації, яка проведена методами, які не передбачає Кодекста Вимоги № 77, так яку Положенні про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджених наказом Міністерства фінансів України від02 вересня 2014 року № 879 не передбачено, яким методом робити інвентаризацію спирту, який буде вважатися достовірним?

2.4. Чи можуть вважатися результати інвентаризації спирту дійсні, якщо метод проведення – не через лічильник?

Щодо запитань 1.1 – 1.2

Наказом Міністерства аграрної політики України від 13 квітня 2009 року № 264,зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 липня 2009 року за № 591/16607,затверджено Інструкцію з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку спирту етилового (далі – Інструкція № 264).

Пунктом 2 розділу І Інструкції № 264 визначено, що ця Інструкція встановлює єдині вимоги до обліку,зберігання, відпуску, приймання і транспортування спирту суб'єктами господарювання, які здійснюють таку діяльність та які використовують спирт у технологічному процесі.

Отже, облік спирту необхідно здійснювати відповідно до вимог Інструкції № 264 та за формами документів, журналів згідно з додатками до Інструкції № 264. Ведення журналів обліку тільки в електронній формі Інструкцією № 264 не передбачено.

Щодо запитання 2.1

Главою 2 розділу ІІІ Інструкції № 264 визначено Порядок інвентаризації спирту.

При цьому у пункті 3 глави 2 розділу ІІІ Інструкції № 264 зазначено, що інвентаризацію спирту виконують згідно з Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994 № 69, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26.08.1994 за № 202/412, який відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року № 879 втратив чинність.

Водночас відповідно до пункту 11 Вимог № 77 з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку спирту етилового проводиться інвентаризація спирту етилового на акцизному складі, зокрема інвентаризація, що проводиться на 1 число кожного місяця у присутності представника контролюючого органу на акцизному складі, відповідно до Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфінувід 2 вересня 2014 року № 879.

Слід зазначити, що Вимоги № 77 не містять порядкута методів проведення інвентаризації спирту.

Отже, інвентаризація спирту проводиться з урахуванням пункту 11 Вимог № 77 та відповідно до чинної Інструкції № 264, якою визначено, зокрема, але не виключно, порядок та методи проведення такої інвентаризації.

Щодо запитань 2.2 – 2.4

Пунктом 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції 264 визначено, що на перше число кожного місяця обов'язково проводять перевірку наявності спирту (інвентаризацію) в резервуарах шляхом вимірювання рівня спирту в резервуарі рулеткою з лотом або метрштоком, або мірною лінійкою та з подальшим розрахунком об'єму безводного спирту за градуювальними таблицями резервуара, фактичної температури спирту в резервуарі та міцності цього спирту за температури 20° C.

Розходження між залишками спирту за даними бухгалтерського обліку (після розрахунку втрат під час зберігання та переміщення) і залишками спирту за результатами перевірки наявності спирту не повинно перевищувати ± 1,0 % від кількості спирту за даними бухгалтерського обліку.

Якщо розходження перевищує названу величину з урахуванням природних втрат, то проводять інвентаризацію спирту одним із методів, наведених в пунктах 6 - 12 розділу I Інструкції № 264. Зокрема, пунктом 6 розділу I Інструкції № 264 визначений метод вимірювання об'єму спирту металевими технічними мірниками I класу місткістю від 0,5 дал до 5000 дал.

Отже, методи вимірювання об’єму спирту етилового наведено в:

пункті 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції 264;

пунктах 6 – 12 розділу I Інструкції № 264 – якщо з урахуванням природних втрат розходження між залишками спирту за даними бухгалтерського обліку (після розрахунку втрат під час зберігання та переміщення) і залишками спирту за результатами перевірки наявності спирту перевищує ± 1,0 %.

Облік спирту етилового неденатурованого відповідно до пункту 6 Вимог № 77 ведеться у декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20° C, на основіданих про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого спирту етилового, отриманих з витратомірів - лічильників спирту етилового.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупинено перебіг строків, зокрема, щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).