Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості застосування нульової ставки ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Згідно із описом та обставинами викладеними у зверненні, а також доданими до нього копіями матеріалів, між Товариством та нерезидентом укладено зовнішньоекономічні контракти, відповідно до умов яких Товариство здійснює експорт товару на умовах поставки FCA (Інкотермс 2010), тобто відвантаження товару здійснюється зі складу Товариства.
Відповідно до базисних умов поставки FСА усі зобов'язання переходять від продавця до покупця після того, як продавець передав товар обраному покупцем перевізнику, та вважається, що відвантаження виконано після навантаження товару на транспортний засіб перевізника.
Право власності на товар переходить до нерезидента на території України.
При цьому Товариство самостійно проводить митні процедури, здійснює оформлення митної декларації, вносить в неї дані про перевізника, CMR та інше. Відвантаження товару Товариством підтверджене належним чином оформленою митною декларацією, відповідно до якої Товариство є експортером.
Крім цього умови постачання передбачали повну оплату за товар і не містили умови щодо безоплатного постачання.
На дату звернення валютна виручка не надійшла.
Відсутність оплати за товар, відвантажений у лютому 2022 р., була обумовлена виключно форс-мажорними обставинами.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) щодо можливості застосування нульової ставки ПДВ у випадку постачання товару нерезиденту на умовах поставки FCA-Кременчук;
2) щодо можливості застосування нульової ставки ПДВ у випадку, якщо постачання товару нерезиденту відбулося до 24.02.2022, але оплата за такий товар не надійшла у зв’язку із форс-мажорними обставинами, що підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі – Указ № 64), починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами ПКУ та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Законодавством, що регулює порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, є Митний кодекс України (далі – МКУ), а також Положення про митні декларації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (далі – Положення № 450).
Згідно з частиною першою статті 248 глави 39 розділу VIII МКУ митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії. (частина п’ята статті 255 глави 39 розділу VIII МКУ).
Відповідно до пункту 16 Положення № 450 митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення з використанням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Оформлена електронна митна декларація за допомогою автоматизованої системи митного оформлення перетворюється у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту людиною, у форматі, що унеможливлює у подальшому внесення змін до неї, та надсилається декларанту або уповноваженій ним особі.
Згідно з пунктом 30 Положення № 450 вивезення товарів за межі митної території України підтверджується у разі поміщення товарів у митний режим експорту для українських товарів (крім палива та енергії), що повністю використані під час переробки іноземних товарів, - митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією відповідно до митного режиму експорту на такі українські товари.
Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України містить відомості про кількість та номери у митній декларації товарів, вивезених за межі митної території України, дату їх фактичного вивезення, а у разі митного оформлення товарів за електронною митною декларацією - також відомості про номер митної декларації.
Відповідно до правил, розроблених Міжнародною торговою палатою для тлумачення термінів, що стосуються внутрішньої та міжнародної торгівлі, ІНКОТЕРМС-2020 термін FCA (Free Carrier) – франко-перевізник передбачає два можливі місця відвантаження продавцем товару:
місце, що належить продавцеві (наприклад, його склад, фабрика, магазин);
зазначене в договорі місце, яке не належить продавцеві (наприклад, морський порт, термінал).
Вважається, що відвантаження виконано після навантаження товару на транспортний засіб перевізника, оплачене продавцем. При цьому вивантаження товару із транспортного засобу не є обов’язком продавця.
Поставка відбулася в момент, коли продавець у встановленому місці передав товар, що пройшов митне очищення для експорту, зазначеному покупцем перевізникові або іншій особі.
Продавець зобов’язаний повідомити покупця про доставку та підтвердити передання товару перевізникові.
Перехід ризиків – з моменту поставки.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» − «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
Під вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до МКУ (підпункт 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту.
Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Операції Товариства з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, у тому числі якщо таке вивезення здійснюється на умовах FCA згідно з правилами Інкотермс, підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою ПДВ за умови, що таке вивезення підтверджено належним чином оформленою митною декларацією, в якій, зокрема, вказано, що відправником/експортером товарів є Товариство.
Щодо питання 2
Якщо в описаній у зверненні ситуації фактичне вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту відбулося до 24.02.2022 і таке вивезення підтверджено належним чином оформленою митною декларацією, в якій, зокрема, вказано, що відправником/експортером товарів є Товариство, то така операція Товариства підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |