X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.07.2023 р. № 2211/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення     щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство отримує від постачальника-резидента (перевізника) послуги з міжнародного перевезення вантажів. Постачальник нараховує податкові зобов’язання за операціями з постачання таких послуг Товариству за ставкою ПДВ 0 відсотків

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи правомірно постачальник оподатковує операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів із застосуванням ставки ПДВ 0 відсотків?;

2) чи є якісь обмеження або умови при визначенні ставки ПДВ за такими господарськими операціями?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно підпунктами «б», «е» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Зокрема, місцем постачання послуг (у тому числі послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 ПКУ (пункт 186.4 статті 186 ПКУ).

Відповідно до абзацу «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань та інформації, наданої у зверненні, ДПС інформує.

Щодо питань 1, 2

Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів, які надаються перевізником-резидентом, є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються за нульовою ставкою за умови, якщо таке міжнародне перевезення підтверджується (здійснюється за) єдиним міжнародним перевізним документом.

Водночас кожен конкретний випадок стосовно порядку нарахування податкових зобов’язань за операціями, здійсненими платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов, а також  суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Разом з тим слід зазначити, що будь-який платник податку (у тому числі перевізник – постачальник послуг з міжнародного перевезення вантажів, який в описаній у зверненні ситуації повинен нараховувати податкові зобов’язання за такими операціями) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації (у тому числі щодо застосування ставки ПДВ) із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.