Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство зазначає, що здійснює імпорт, оптову та роздрібну торгівлю підакцизною продукцією (тютюнові вироби). У зв'язу з військовою агресією російської федерації проти України частина приміщень, які орендує Підприємство, зазнали пошкоджень та часткових руйнувань, разом з цим частина підакцизної продукції (як імпортної так і виробленої на митній території України) була повністю знищена або зазнала такого впливу вогню, води та засобів тушіння пожежі, що її використання та реалізація неможливі через повну втрату споживчих властивостей такої підакцизної продукції.
Підприємство звернулось до Київської торгово-промислової палати з метою отримання довідки про наявні форс-мажорні обставини з огляду на конкретні обставини та руйнування, що мали місце безпосередньо на території складських та офісних приміщень, що використовує Підприємство.
Підприємство просить надати роз’яснення з наступних питань:
1. Як здійснюється оподаткування акцизним податком операції з виявлення, утилізації та списання імпортованої підакцизної продукції щодо якої не лишилось ідентифікованих фізичних залишків?
2. Як здійснюється оподаткування акцизним податком операцій з виявлення, утилізації та списання імпортованої підакцизної продукції, щодо якої є і можуть бути ідентифіковані фізичні залишки?
3. Як здійснюється оподаткування акцизним податком з реалізації тютюнових виробів суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі операції зі списання продукції Підприємства, що імпортована і повністю знищених в результаті обставин непереборної сили.
Щодо питання 1 та 2.
Відповідно до п. п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, об’єктами оподаткування акцизним податком є операції ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.
У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (п. п. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Кодексу).
Відповідно до п. п. 222.2.1 п. 222.2 ст. 222 Кодексу, податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації.
Отже, акцизний податок з ввезеної на митну територію України підакцизної продукції, сплачено до бюджету:
до або в день подання митної декларації (для немаркованої підакцизної продукції);
під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (для маркованої підакцизної продукції).
Таким чином, при здійсненні операції з виявлення, утилізації та списання імпортованої підакцизної продукції, як щодо якої не лишилось ідентифікованих залишків, так і щодо якої можуть бути ідентифіковані залишки податкові наслідки з акцизного податку не виникають.
Щодо питання 3.
Відповідно до п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено таким суб'єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі (у тому числі на вимогу контролюючого органу, надану згідно з підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 Кодексу під час перевірки контролюючим органом), вважаються проданими безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Ця норма не застосовується до випадків, передбачених пунктом 216.3 статті 216 Кодексу.
Відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу, податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:
а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;
б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
в) підакцизний товар (продукцію):
примусово відчужено або вилучено для потреб держави відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", за умови якщо у майбутньому його попереднім власником або уповноваженою ним особою не буде здійснено заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар (продукцію);
передано Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій без попереднього або наступного відшкодування їх вартості;
надано як гуманітарну допомогу.
Отже, у разі якщо Підприємство документально зафіксувало пошкодження, знищення, втрату підакцизної продукції, яка знаходилась на балансі у Підприємства та надало контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим, то відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації тютюнових виробів суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі щодо такого втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |