X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.08.2023 р. № 2660/ІПК/99-00-21-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм статті 39 розділу І Податкового кодексу України (далі – Кодекс),в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що планує провести імпортні та експортні операції з нерезидентами.

Практична необхідність отримання податкової консультації пов’язана зі складністю застосування Кодексу та полягає у необхідності формування чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків, що виникають внаслідок проведення запланованих операцій.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо роз’яснення питань:

1. Хто повинен складати розрахунок ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки»?

2. В якому вигляді має бути складене підтвердження ціни за принципом «витягнутої руки» та на яку дату воно має бути наявним у платника податків?

 

Щодо питань 1-2

 

Підпунктом 39.1.1 пункту 39.1 статті 39 розділу I Кодексу встановлено, що платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу «витягнутої руки» (об’єкта оподаткування – у випадках, якщо застосування принципу «витягнутої руки» передбачено цим Кодексом або міжнародними договорами).

Відповідно до підпункту 39.1.2 пункту 39.1 статті 39 розділу I Кодексу обсяг оподатковуваного прибутку (об’єкта оподаткування), отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.

Згідно з підпунктом 39.1.3 пункту 39.1 статті 39 розділу I Кодексу, якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу «витягнутої руки», прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку (об’єкта оподаткування) платника податку.

Підпункт 39.1.4 пункту 39.1статті 39 розділу I Кодексу передбачає, що встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» проводиться за методами, визначеними пунктом 39.3 статті 39 розділу I Кодексу, з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств.

Платник податків для підтвердження ціни операційза принципом «витягнутої руки» має порівняти умови зазначених операцій з умовами, що застосовуються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.Під час вибору співставних неконтрольованих операцій платникам податків необхідно дотримуватись вимог щодо зіставлення комерційних та фінансових умов операцій, які передбачені пунктом 39.2 статті 39 розділу I Кодексу.Для встановлення відповідності умов операційпринципу «витягнутої руки» платник податків має використати методи та процедуру їх застосування, визначені пунктом 39.3 статті 39 розділу I Кодексу.

Платник податків має задокументувати як сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі, інформацію, визначену підпунктом39.4.6 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, в обсязі, необхідному для оцінки платником податку та контролюючим органом відповідності рівня ціни відповідної операції (операцій) принципу «витягнутої руки». При цьому обсяг інформації, зазначеної в такій документації, можна вважати достатнім, якщо платник податків належно обґрунтував рівень ціни відповідної операції (операцій) за найбільш доцільним методом, визначеним підпунктом 39.3.1 пункту 39.3 статті 39 розділу I Кодексу.

Обґрунтування щодо цін, визначених за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої статтею 39 Кодексу, надається платником на запит контролюючого органу під час проведення документальної перевірки за звітний періодабо на запит контролюючого органу відповідно до пункту 73.3 статті 73 глави 7 розділу II Кодексу.

Разом з тимкожен конкретний випадок застосування положень Кодексу здійснюється на підставі аналізу фактів і обставин здійснення кожної господарської операції.

Згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів, у період воєнного стану на території України тимчасово, до 01 серпня 2023 року, зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).