Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із складанням податкових накладних, реєстрацією їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) і формуванням податкового кредиту в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування, є платником податку на прибуток та платником ПДВ.
Основним видом діяльності Підприємства є купівля та продаж власного нерухомого майна (код КВЕД 68.10).
Підприємство 09.09.2022 брало участь та стало переможцем в електронному аукціоні щодо продажу будівлі і обладнання, що належали банку, який перебуває у процедурі ліквідації.
За результатами електронного аукціону Підприємством було укладено договір та сплачено кошти на рахунок, зазначений у протоколі електронного аукціону.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) щодо необхідності складання банком податкової накладної і її реєстрації в ЄРПН в описаній у зверненні ситуації;
2) щодо можливості формування Підприємством податкового кредиту в описаній у зверненні ситуації;
3) щодо можливості реєстрації податкової накладної в ЄРПН за відсутності відповідної реєстраційної суми;
4) чи є податкова накладна, складена банком, але не зареєстрована в ЄРПН, підставою для формування Підприємством податкового кредиту в описаній у зверненні ситуації?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).
Основні принципи функціонування Системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) визначено статтею 2001 розділу V ПКУ. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – Порядок № 569).
Починаючи із дати запровадження СЕА ПДВ на постійній основі, а саме з 01.07.2015, реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних здійснюється виключно у межах суми, яка обчислюється за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ та пунктом 9 Порядку № 569 (далі – реєстраційна сума).
Складовою такої формули є показник ∑НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 розділу V ПКУ та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.
Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично, відповідно до норм ПКУ. Зокрема, показник ∑НаклОтр та, відповідно, реєстраційна сума платника податку автоматично збільшується при реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених контрагентами на такого платника податку.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ, і підлягає реєстрації в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Таким чином Банк (платник ПДВ) за операцією з постачання нерухомого та рухомого майна, яка піддягає оподаткуванню ПДВ, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну на покупця і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни, незалежно від того, чи перебуває такий банк у процесі ліквідації, чи ні.
Щодо питання 2
В описаній у зверненні ситуації підставою для формування Підприємством податкового кредиту з ПДВ за операцією з придбання нерухомого та рухомого майна є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН банком (постачальником такого майна).
Щодо питання 3
Платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН у межах наявної у нього реєстраційної суми або відповідно до умов, визначених пунктом 2001.9 статті 2001 розділу V ПКУ.
Щодо питання 4
Податкова накладна, що складена банком, але не зареєстрована в ЄРПН, не може бути підставою для Підприємства на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.
При цьому у разі порушення банком граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ) податкової накладної та/або розрахунку коригування Підприємство має право відповідно до пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ додати до податкової декларації з ПДВ за звітний податковий період заяву із скаргою на банк.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |