X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.08.2023 р. № 2677/ІПК/26-15-04-04-08

Головне  управління  ДПС у м. Києві  за результатами розгляду звернення щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) складених до дати переходу на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс),  в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, до 16.12.2022 Товариство перебувало на загальній системі оподаткування та було зареєстроване платником ПДВ.

З 16.12.2022 Товариство перейшло  на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки.

У зв’язку із скасуванням спрощеної системи оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки, Товариство хоче скористатися  нормою підпункту 91.4.4 підпункту 91.4 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу щодо можливості перейти з 01.08.2023 року на Єдиний податок 5 відсотків без ПДВ шляхом подання заяви відповідно до вимог Кодексу. 

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних складених до дати переходу на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

 Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Згідно з підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

З 1 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219), яким скасовано ставку єдиного податку у розмірі 2 відсотки доходу для платників третьої групи. 

Платники єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування із ставкою 2 відсотки та які станом на 31 липня 2023 року не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання таких особливостей оподаткування. Платникам податків, у яких була призупинена реєстрація платника ПДВ у зв’язку із  особливостями оподаткування єдиного податку 3 групи із ставкою 2 відсотки, з 01.08.2023 автоматично відновлено реєстрацію платника ПДВ, права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Також Законом № 3219 встановлено, що суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували спрощену систему з особливостями оподаткування та втратили право або самостійно відмовилися від її використання та були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу та за умови дотримання вимог глави 1 розділу XIV Кодексу.

При цьому, платники податків, які станом на 1 серпня 2023 року не зареєстровані платниками податку на додану вартість, мають право до 1 вересня 2023 року подати заяву про перехід на застосування єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків. Такі суб'єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків з 1 серпня 2023 року за умови зазначення в рядку 5.1 заяви дати переходу з 1 серпня 2023 року.

Отже, платники податків, які зареєстровані платниками податку на додану вартість та використовували спрощену систему з особливостями оподаткування 2 відсотки, мають право здійснити перехід на спрощену систему оподаткування єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків шляхом подання заяви за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, за умови дотримання вимог глави 1 розділу XIV Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, Товариство має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на період починаючи з 01 грудня 2022 року до дня переходу такого платника на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, - протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такий платник податку перебував до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

Відповідно до норм чинного законодавства (пункт 36 розділу І Кодексу) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Згідно з  пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.