Державна податкова служба України розглянула щодо коригування податкового кредиту в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством протягом 2019 -2020 років на підставі укладених договорів було отримано від постачальника природний газ.
За фактом передачі природного газу, постачальником складено податкові накладні у листопаді 2019 року, грудні 2019 року, січні 2020 року та лютому 2020 року, на підставі яких Товариство включило суми ПДВ до складу податкового кредиту та відобразило їх у податкових деклараціях з ПДВ за відповідні звітні періоди.
Товариство у 2022 році отримало Рішення про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, в якому зазначено, що Товариство відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків та зазначено податкову інформацію, яка стала підставою для його прийняття, а саме: Товариство формує податковий кредит від ризикового контрагента-постачальника.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи можливо провести коригування суми податкового кредиту у бік зменшення, якщо минуло 1095 днів з моменту складання відповідної податкової звітності;?
2) чи може таке коригування бути підставою для виключення з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість?
Щодо питання 1
Пунктом 50.1 статті 50 Кодексу передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Водночас відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті.
Відповідно до абзацу п’ятнадцятого підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (зі змінами і доповненнями) платники податку на додану вартість тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016
№ 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за
№ 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Порядок заповнення та подання уточнюючого розрахунку до декларації визначено розділом VI Порядку № 21.
Підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі ‒ Закон № 3219), встановлено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім окремих строків, визначених цим пунктом.
Крім того, пунктом 102.9 статті 102 ПКУ у зв’язку із запровадженням правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, до 01.08.2023 було зупинено перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.
Таким чином, платник податку має право внести зміни до податкової звітності у порядку, встановленому статтею 50 Кодексу (з урахуванням строків давності визначених статтею 102 Кодексу).
Щодо питання 2
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 року № 574 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165»), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).
Згідно з абзацем 2 пункту 6 Порядку питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
Відповідно до абзацу 10 пункту 6 Порядку, у разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 із змінами та доповненнями.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
Разом з тим, комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку та у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Враховуючи зазначене, для розгляду комісією регіонального рівня питання щодо виключення Tовариства з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків, Tовариство може скористатись своїм правом та направити повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку з копіями підтверджуючих документів, які спростовують ризик.
Крім того, відповідно до пункту 56.1 статті 56 Кодексу рішення, прийняті контролюючим органом можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |