X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС В IВАНО-ФРАНКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.05.2017 р. № 241/ІПК/09-19-14-07-24

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області розглянуло листа «Про надання індивідуальної податкової консультації» щодо граничної суми розрахунків та повідомляє наступне.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, розроблено відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1995 №679-ХІV, визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Вимоги цього Положення не поширюються на:

— розташовані на території України іноземні дипломатичні, консульські та інші офіційні представництва, міжнародні організації та їх філії, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями;

— представництва іноземних організацій і філій, які не здійснюють підприємницької діяльності.

Статтею 1 вищевказаного Положення визначено, що готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Небанківська фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III, надає одну чи кілька фінансових послуг та яка внесена до Державного реєстру фінансових установ в установленому законодавством України порядку. До небанківських фінансових установ належать кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.

Крім того, пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні передбачено, що підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Обмеження, установлене в абзаці першому цього пункту, стосується також розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.

Обмеження не поширюються на:

1)розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2)добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3)використання коштів, виданих на відрядження.

Відповідно до ст. 4 Закону України від 12.07.2001 року № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», фінансовими вважаються такі послуги:

1)випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків;

2)довірче управління фінансовими активами;

3)діяльність з обміну валют;

4)залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення;

5)фінансовий лізинг;

6)надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту;

7)надання гарантій та поручительств;

8)переказ коштів;

9)послуги у сфері страхування та у системі накопичувального пенсійного забезпечення;

10)професійна діяльність на ринку цінних паперів, що підлягає ліцензуванню;

11)факторинг;

12)адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах;

12)управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю;

13)операції з іпотечними активами з метою емісії іпотечних цінних паперів;

14)банківські та інші фінансові послуги

Кредитні спілки згідно зі ст. 1 Закону України від 20.12.2001р. №2908-III «Про кредитні спілки», належать до фінансових установ — юридичних осіб, які відповідно до закону надають одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов’язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесені до відповідного реєстру в установленому законом порядку.

Постановою Правління Національного банку України від 06.06.2013 №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою», із змінами і доповненнями, установлено граничну суму розрахунків готівкою:

— підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10000 (десяти тисяч) гривень;

— фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 50000 (п'ятдесяти тисяч) гривень;

— фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 50000 (п'ятдесяти тисяч) гривень.

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50000 гривень, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що при наданні фінансових послуг вимоги Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15 грудня 2004 року № 637 поширюються на суму депозитного внеску та/або кредиту, а також на суму процентів, що сплачуються сторонами за користування депозитним внеском та/або кредитом.