X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.08.2023 р. № 2710/ІПК/99-00-12-01-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства на отримання індивідуальної податкової консультації щодо подання фінансовою установою до контролюючих органів повідомлень про відкриття/закриття рахунків фізичним особам, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство є платіжною установою, включено до Реєстру платіжної інфраструктури та надає платіжні послуги на підставі ліцензії Національного банку України на надання фінансових платіжних послуг.

Товариство є оператором міжнародної платіжної системи, яка внесена Національним банком України до реєстру платіжних систем, операторами яких є небанківські установи.

Згідно зі зверненням практична необхідність в отриманні індивідуальної податкової консультації полягає у необхідності дотримання Товариством як фінансовою установою під час надання платіжних послуг фізичним особам вимог податкового законодавства щодо повідомлення контролюючих органів про відкриття/закриття рахунків фізичним особам.

У зв’язку з цим Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи вірним є висновок, що чинним законодавством не встановлено та Товариство, як фінансова установа, не зобов’язана надсилати повідомлення до відповідного контролюючого органу про відкриття або закриття рахунку платника податків – фізичної особи?

2. Чи потрібно надсилати до контролюючого органу повідомлення про відкриття рахунку фізичній особі, якщо така особа водночас має статус фізичної особи – підприємця?

Щодо порушених у зверненні питань повідомляємо.

Пунктом 69.1 статті 69 Кодексу, зокрема встановлено, що банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг відкривають відповідні рахунки, передбачені законодавством України, платникам податків – юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, виданих контролюючими органами, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру (для осіб, взяття на облік яких у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» чи інформації з цього реєстру, отриманої банком, іншою фінансовою установою, небанківським надавачем платіжних послуг, відповідно до закону, із зазначенням даних про взяття на облік у контролюючих органах як платника податків.

Відповідно до пункту 69.2 статті 69 Кодексу банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунку платника податків – юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунку.

Згідно з пунктом 69.4 статті 69 Кодексу датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків, визначеного пунктом 69.1 цієї статті (крім банку), у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг є дата отримання банком або іншою фінансовою установою, небанківським надавачем платіжних послуг повідомлення контролюючого органу про взяття рахунку на облік у контролюючих органах або дата, визначена як дата взяття на облік у контролюючому органі за мовчазною згодою згідно з абзацом другим пункту 69.3 статті 69 Кодексу.

Фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус банки, інші фінансові установи, небанківських надавачів платіжних послуг, в яких такі особи відкривають рахунки (пункт 69.7 статті 69 Кодексу).

Отже, Товариство зобов’язано надсилати до контролюючих органів повідомлення про відкриття/закриття рахунків фізичних осіб – платників податків у всіх випадках, коли підтверджено їх статус як підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Відповідальність за порушення строку та порядку надання інформації про відкриття/закриття рахунків платникам податків передбачена статтею 118 Кодексу.

Згідно з пунктом 10 Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України
від 29 липня 2022 року № 162, фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Згідно з пунктом 24 цієї Інструкції забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Додатково інформуємо, що з 01.08.2023 набрав чинності Закон України
від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», згідно з яким з дня набрання чинності цим Законом для банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг відновлено перебіг строків, визначених пунктами 69.2 статті 69 Кодексу, щодо надсилання до контролюючих органів повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків, визначених пунктом 69.1 статті 69 Кодексу. Також відновлено відповідальність банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, за здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення контролюючого органу про взяття рахунку на облік.

Цим Законом для банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг також встановлено обов’язок згідно з яким вони мають направити (у тому числі повторно) не пізніше 01.09.2023 до контролюючих органів повідомлення про відкриття/закриття у період з 24.02.2022 по 01.08.2023 рахунків платникам податків, визначеним пунктом 69.1 статті 69 Кодексу, для отримання повідомлення про взяття рахунків на облік в контролюючих органах.

Якщо після 01.09.2023 у банку, іншої фінансової установи, небанківського  надавача платіжних послуг буде відсутнім підтвердження взяття рахунку на облік у контролюючому органі, вважатиметься, що банк, інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг розпочав здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку на облік у контролюючих органах.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).