Державна податкова служба України розглянула звернення
щодоокремих питань оподаткування податком на доходи нерезидентів із джерелом їх походження з України та, керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс),повідомляє.
У своєму зверненніБанк повідомив, що розглядається можливість здійснення операцій купівлі (без укладання біржової угоди) боргових цінних паперів, емітованих центральними органами виконавчої влади ряду країн (наприклад Німеччини, Франції, казначейські облігації США тощо), які знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «а» п.п. 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, у нерезидента який не зареєстрований у країні, включеній до переліку держав (територій), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1045«Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 977» (далі – Перелік № 1045) та організаційно-правова форма якого не включена до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 № 480 «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи». При цьому, зазначені боргові цінні папери не перебувають у статутних капіталах юридичних осіб або іноземних юридичних осіб.
Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом походження з України прибуток, отриманий нерезидентом, від здійснення операцій з продажу Банку (без укладання біржової угоди) боргових цінних паперів, емітентом яких є центральні органи виконавчої влади іноземних країн, та які знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «а» п.п. 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, та не перебувають у статутних капіталах юридичних осіб резидентів або іноземних юридичних осіб?
Відповідно до п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексудоходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Зокрема, п.п. «е» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу визначено, що для цілей п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходами є прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:
цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «а» п.п.141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу;
акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «а»п.п. 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, що відповідають таким умовам:
а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та
б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав (для цілей абзаців четвертого та шостого п.п. «е» цього підпункту) та нерухомого майна (для цілей абзаців п’ятого та шостого п.п. «е» цього підпункту) визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи.
Таким чином, прибуток нерезидента від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, емітентами (особи, які видали цінний папір) яких є компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), іноземні територіальні громади або іноземні держави в особі уповноважених нею органів державної владитаякі знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «а»п.п. 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу,не підлягають оподаткуванню відповідно до абзацу другого п.п. «е»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згідно зп.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу у період воєнного стану на території України тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |