X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.08.2023 р. № 2613/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю  (далі – Товариство) від 18.07.2023 б/н, направлене листом Головного управління ДПС у області  про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм податкового законодавства під час здійснення господарської діяльності через іноземні платформи з пошуку замовлень та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є платником спрощеної системи оподаткування третьої групи, основний вид господарської діяльності відповідно до КВЕД ДК 009:2010 належить до класу 62.01 – Комп’ютерне програмування. В господарській діяльності використовує глобальні іноземні платформи з пошуку замовлень послуг фріланс - біржі Upwork, яка є нерезидентом. Платформи надають послуги з розміщення замовлень на вебресурсі та надання контактів вказаних замовників потенційним виконавцям. Також вказані платформи-нерезиденти виступають поведінками в проведенні розрахунку між сторонами, відповідно, кошти за надані послуги, що надані замовником виконавцю внаслідок взаємодії на вказаній платформі виплачуються платформою в іноземній валюті. Товариство виступає як виконавець на вказаних платформах. Замовники сплачують кошти за виконані послуги, біржа виступає посередником та отримавши кошти від замовників, біржа перераховує вказані кошти на банківський рахунок виконавця. Терміни зарахування коштів після факту прийняття послуг замовником можуть тривати до семи робочих днів. Рахунки і акти виконаних послуг можуть готуватись, як біржою, так і виконавцем послуг. У свою чергу біржа з вказаної винагороди утримує агентську комісію за власні послуги.  

Посилаючись на норми податкового законодавства, Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:

1. Чи є наявною заборона/обмеження відповідно до норм чинного податкового законодавства України для юридичних осіб, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, використовувати послуги вказаних вище бірж-нерезидентів?

2. Чи виникають в юридичних осіб, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, внаслідок використання послуг вказаних вище бірж-нерезидентів та отримання відповідних платежів, додаткові податкові обов’язки?

3. Чи є співпраця та отримання платежів від вказаних бірж-нерезидентів для юридичних осіб, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?

4. Яким чином та в якому періоді юридичним особам, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, оподаткувати зазначені грошові кошти, отримані від вказаних бірж-нерезидентів у формі винагороди за надані  ІТ- послуги?

 

Щодо першого та третього питань

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Згідно з підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу для платника єдиного податку (юридичної особи) доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Відповідно до пункту 292.5 статті 292 Кодексу дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень підпунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п’ятий пункту 296.1 статті 296 Кодексу).

Юридичні особи – платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій пункту 44.2 статті 44 Кодексу).

Згідно з пунктом 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України  від 14.12.1999 за № 860/4153 (далі – НП(С)БО № 15), дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх умов, зокрема, сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена та є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигоди підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені (пункт 8 НП(С)БО № 15).

Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх умов, зокрема, можливості достовірної оцінки доходу та можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу (пункт 10 НП(С)БО № 15).

Нормами пункту 291.5 статті 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права юридичній особі на застосування спрощеної системи оподаткування.

Враховуючи викладене, здійснення Товариством господарської діяльності щодо надання послуг з використанням глобальних платформ (бірж-нерезидентів) не є перешкодою для застосування спрощеної системи оподаткування за умови дотримання вимог, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу.

Щодо другого та четвертого питань

Необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення усіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення усіх первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та умов договорів, оформленням яких вони супроводжувались.

Оскільки Товариством не надано до звернення документальних підтверджень, які б засвідчували умови та факт здійснення господарської діяльності щодо надання ІТ- послуг замовникам з використанням платформ бірж-нерезидентів, тому неможливо надати відповідь на поставлені питання у зв’язку з відсутністю достатнього обсягу інформації для здійснення висновку щодо правильного застосування норм податкового законодавства.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).