X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.08.2023 р. № 2646/ІПК/99-00-19-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення адвоката, яка діє в інтересах Акціонерного товариства (далі – Компанія), про отримання індивідуальної податкової консультації щодо утримання та сплати податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні зазначено, що Компанія є резидентом Чеської Республіки та здійснила відчуження нерухомого майна іншому нерезиденту, у якого відсутнє постійне представництво на території України. Розрахунок за нерухоме майно сторони погодили здійснювати за межами України в іноземній валюті через їхні банківські рахунки.

Враховуючи викладене, Компанії необхідно отримати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. До якого органу ДПС Компанія може здійснити сплату податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України у зв’язку з відчуженням Компанією нерухомого майна нерезиденту, який не має постійного представництва в Україні, а саме до органу ДПС за місцем перебування на податковому обліку за основним місцем або до органу ДПС за місцем перебування на податковому обліку відчуженого нерухомого майна?

2. На який рахунок та за якими реквізитами Компанія може здійснити сплату податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України, а саме на рахунок за місцем перебування на податковому обліку за основним місцем або на рахунок за місцем перебування на податковому обліку відчуженого нерухомого майна?

3. Якщо Компанія може здійснити сплату коштів на інший рахунок та за іншими реквізитами, то Компанія просить надати такі реквізити для сплати.

Питання 4. За яким валютним курсом (станом на яку дату) валюти України до іноземної валюти Компанія має розрахувати в гривні суму доходу, отриманого в іноземній валюті, від відчуження нерухомого майна для цілей обрахунку та сплати податку у валюті України?

5. За якою формою, у який строк та до якого органу ДПС Компанія зобов’язана подати звіт про отриманий дохід, утриманий та сплачений податок з метою його декларування?

Щодо питань 1, 2, 3

Сплату податкових зобов’язань необхідно здійснювати за місцем перебування на податковому обліку за основним місцем та за кодом класифікації доходів бюджет 11020500 «Податок на прибуток іноземних юридичних осіб», а самена визначений номер рахунку (IBAN).

Щодо питань 4, 5

Згідно з підпунктом «а» підпункту 14.1.122 пункту 14.1 статті 14 Кодексу нерезидентами вважаються іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України.

Нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому ІІІ розділом Кодексу є платниками податку на прибуток (підпункт 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 Кодексу).

Постійним представництвомзгідно з підпунктом 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

Господарською діяльністю вважається діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (підпункт 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Отже, нерезидент, який здійснює господарську діяльність, та підпадає під визначення постійного представництва згідно з вимогами підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, повинен стати на облік у податковому органі в якості платника податку на прибуток як нерезидент, що здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво.

Як визначено підпунктом 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Кодексу,суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому, таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

Постійне представництво визначає обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого протягом звітного (податкового) періоду, відповідно до принципу «витягнутої руки». Оподатковуваний прибуток постійного представництва має відповідати прибутку незалежного підприємства, що здійснює таку саму або аналогічну діяльність у таких самих або аналогічних умовах і діє в повній незалежності від нерезидента, постійним представництвом якого воно є.

Обсяг оподатковуваного прибутку постійного представництва розраховується відповідно до положень статті 39 Кодексу.

Отже, у разі якщо нерезидент, що здійснює діяльність на території України, створив постійне представництво, такий нерезидентмає визначати обсяг оподатковуваного прибутку відповідно до вимог підпункту 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, а також подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств та сплачувати податок до бюджету.

Водночас слід зазначити, що серед кола платників податку на прибуток, підприємств із числа нерезидентів, визначених підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 Кодексу, окрім нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво, є нерезиденти, що отримують доходи із джерелом походження з України.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, відповідно до підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними статтею 141 Кодексу.

Під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема доходи від продажу чи іншого відчуження нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту (підпункт «д» підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу).

Резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), згідно з абзацом першим підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1
пункту 141.4 статті 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відс. (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 – 141.4.5 та підпункті 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Виходячи із обставин, викладених у запиті, нерезидент, що відкрив рахунок у банках України(в інших фінансових установах, у небанківських надавачах платіжних послуг) та перебуває на обліку у податковому органі, утримує та сплачує податок з доходу від продажу розташованого на території України нерухомого майна іншому нерезиденту в розмірі 15 відс. їх суми під час отримання такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Слід враховувати, що продавець нерухомого майна є резидентом Чеської Республіки та відповідно до положень частини першої статті 6 Конвенції між Урядом України та Урядом Чеської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно від 17.03.1999 з врахуванням змін, внесених Протоколом до Конвенції від 21.10.2013, доходи, що одержуються резидентом Договірної Держави від нерухомого майна, яке розташоване в другій Договірній Державі, можуть оподатковуватись у цій другій Державі.

Таким чином нерезидент, який перебуває на обліку у контролюючому органі відповідно до пункту 63.6 статті 63 Кодексу та не є платником податку на прибуток підприємств, здійснює продаж розташованого на території України нерухомого майна іншому нерезиденту, який не має постійного представництва, то такий нерезидент – продавець нерухомого майна сплачує податок на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України.

Інформацію про доходи нерезидента, суму утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку нерезидент зазначає у додатку до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) (далі – Декларація), а саме, Розрахунку (звіті) податкових зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до Декларації), який є її невід’ємною частиною. При цьому обов’язковим є  проставлення у Декларації відмітки «+» про поданий Додаток ПН у полі «Наявність додатків».

Інші показники Декларації не заповнюються та інші додатки до Декларації (у т. ч. фінансова звітність) не подаються.

Декларація подається за підсумками податкового (звітного) року
протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем такого звітного (податкового) року.

ДеклараціюКомпанії необхідно подати за основним місцем знаходження на податковому обліку, а саме до Головного управління ДПС у м. Києві.

Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово,
до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).