Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи отримано авансовий платіж від компанії – нерезидента за товари, які в майбутньому не будуть відвантажені покупцеві.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Яким чином та в якому періоді фізична особа – підприємець повинна оподатковувати зазначені грошові кошти від компанії – нерезидента?
2. Чи виникатимуть у фізичної особи – підприємця додатково податкові обов’язки, крім передбачених п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 Кодексу, у разі якщо в майбутньому товари не будуть відвантажені покупцеві?
3. Чи не буде являтися порушенням умови перебування на єдиному податку отримання передплати від компанії – нерезидента без подальшого відвантаження товару (анулювання реєстрації платника єдиного податку)?
4. Чи є підставою для валютного контролю отримання передплати від компанії – нерезидента без подальшого відвантаження товару?
Щодо першого – третього питань
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 Кодексу фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.
Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 291 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом єдохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
При цьому згідно з п. 292.5 ст. 292 Кодексу дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Згідно з п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відс. доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Разом з цим згідно з п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу до складу доходу фізичної особи – підприємця не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
Дохідвизначається на підставіданихобліку, якийведетьсявідповідно до ст. 296 Кодексу(п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи отримується аванс від юридичної особи – нерезидентаза товар, який у майбутньому не відвантажується таким підприємцем, то сума такого авансу включається до доходу платника єдиного податку за умови, що такий аванс не повертається юридичній особі – нерезиденту.
При цьому дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання зазначеного доходу на рахунок.
Крім того, датою отримання доходів є дата надходження коштів на поточний розрахунковий рахунок в іноземній валюті платника єдиного податку.
Слід зазначити, що п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у випадках та в строки, визначені зазначеним пунктом.
Одночасно зауважуємо, що питання стосовно порушення умов поставки товару відповідно до укладених договорів знаходиться у сфері цивільно-правових відносин між суб’єктами господарювання і не належать до компетенції Державної податкової служби України, а також не впливає на умови перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування.
Щодо четвертого питання
Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі – НБУ), прийнятими відповідно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається Національним банком України (частина четверта ст. 5 Закону № 2473).
Слід зазначити, що з питання валютного контролю при отриманні передплати від компанії – нерезидента без подальшого відвантаження товару доцільно звернутися до Національного банку України.
Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексубуло зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платниківподатків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |