Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…..) щодо практичного застосування норм податковогозаконодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку на другій групі. Згідно з витягом з реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій платник податків має статус прова йдера, вид телекомунікаційних послуг – забезпечення можливості з’єднання кінцевого обладнання споживача з інтернетом.
Враховуючи наведену практичну ситуацію платник податків, просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо застосування спрощеної системи оподаткування згідно з КВЕД 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку».
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу (у редакції, яка діяла до 01.01.2022) до платників єдиного податку другої групи відносилися фізичні особи – підприємці, які здійснювали господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідали сукупності таких критеріїв:
не використовували працю найманих осіб або кількість осіб, які перебували з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищував 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Дія п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу не поширювалася на фізичних осіб - підприємців, які надавали посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснювали діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належали виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідали вимогам, встановленим для такої групи.
Водночас Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914), який набрав чинності з 01.01.2022, внесено зміни до п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме абзац четвертий п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу викладено в такій редакції:
«Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи».
Тобто зміни, внесені Законом № 1914 до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу,змінюють умови застосування спрощеної системи оподаткування (обрання групи платника єдиного податку) фізичними особами – підприємцями, які здійснюють діяльність з надання послуги доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерські послуги КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку»).
Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно із Класифікатором видів економічної діяльності (далі – КВЕД ДК 009:2010), затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457.
Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 затверджено Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності.
Так, КВЕД 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв’язок)», зокрема надання доступу до мережі Інтернет через мережі, встановлені між клієнтами та інтернет-провайдерами, що не належать або контролюють ISP, таких як комутований доступ до мережі Інтернет, тощо.
Відповідно до понять, наведених у ст. 1 Закону України від 18 листопада 2003 року № 1280-ІV «Про телекомунікації», розділяються поняття «оператора телекомунікацій» та «провайдера телекомунікацій».
Провайдер телекомунікацій – це суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку.
Враховуючи викладене, фізичні особи – підприємці, які надають послуги доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерські послуги КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку»)з 01.01.2022 належать виключно до третьої групи платників єдиного податку за умови дотримання інших вимог, встановлених для такої групи.
Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |