Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо поверненняпомилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – ПДВ) та їх впливу на показники в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку помилково сплативзадекларовану суму податкових зобов’язань з ПДВне на його рахунок уСЕА ПДВ, а на бюджетний рахунок з ПДВ.
Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливостіповернення помилково сплачених до бюджету коштів на йогорахунок у СЕА ПДВ або на рахунок у банку, з метою збільшення суми податку на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.182пункту 14.1 статті 14 Кодексу помилково сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов’язань, та у випадках, передбачених статтею 351 Кодексу.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1 статті 43 Кодексу).
Згідно з пунктом 43.4 статті 43 Кодексу платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг (пункт 43.41статті 43 Кодексу).
Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 2001 Кодексу, пунктами 33, 34 і 341 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі – Порядок № 569).
Рахунок у СЕА ПДВ – рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 2001.4 статті 2001Кодексу (пункт 4 Порядку № 569).
Згідно з пунктом2001.4 статті 2001Кодексу на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти:
з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу (підпункт «а» пункту 2001.4 статті2001 Кодексу);
з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку (підпункт «б» пункту 2001.4 статті 2001 Кодексу);
з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 Кодексу (підпункт «г» пункту 2001.4 статті2001 Кодексу).
Пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу передбачено, зокрема, що з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду.
Платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (∑ Накл), обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу та пунктом 9 Порядку № 569 (далі – реєстраційна сума). Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично.
Однією із складових зазначеної формули є показник ∑ ПопРах – загальна сума поповнення з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг платника податку рахунка в СЕА ПДВ.
Враховуючи вищезазначене, з бюджетного рахунку на рахунок платника у банку можливе повернення сум ПДВ, що обліковуються як зайво сплачені, за виключенням сум податку зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ, за умови відсутності податкового боргу.
Суми надміру сплаченихгрошових зобов’язань з ПДВ, повернутих платнику податків з бюджетного рахункуна його рахунок у СЕА ПДВ, не враховуються при обрахунку показника ∑ ПопРах, відповідно реєстраційна сума (∑ Накл) такого платника не збільшується.
Також зазначаємо, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу до 01.08.2023 зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |