X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.08.2023 р. № 2524/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з обігу спиртуетилового та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, щоТовариство є виробником спирту етилового неденатурованого та зареєстровано платником акцизногоподатку.

За результатами інвентаризації,в ході проведення обшуку, виявлено надлишки спирту етилового, який вилучено та передано на відповідальне зберігання Товариству.

Як зазначено у зверненні, Товариством проведено оприбуткування надлишків відповідно до  Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихзапитань:

 

1. Яким чином мають бути відображені в бухгалтерському та податковому обліку надлишки спирту, що виявлені за результатами інвентаризації, проведеної шляхом пропуску через мірники?

2. Яким чином мають бути відображені в бухгалтерському та податковому обліку надлишки спирту, що були виявлені в ході проведення обшуку у Товариства та передані на відповідальне зберігання Товариству на підставі протоколу обшуку?

3. В якій графі Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.01.2021 № 43 «Про затвердження Структури та форми електронного документа для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового» (далі – Наказ № 43),мають відображатися надлишки, що виявлені за результатами інвентаризації спирту?

 

Щодо зазначених питань

 

Згідно із п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 Кодексу акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий повинні бути обладнані на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового неденатурованого, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам’ятовування, фіксування та відображення в електронній формі даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20° C (далі - витратомір-лічильник спирту етилового), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.

Забороняється отримання та реалізація спирту етилового, у тому числі біоетанолу, без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового та/або зареєстрованих масових витратомірів, без реєстрації акцизного складу, без технологічної схеми встановлення і витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів, надісланої центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а також через кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, у тому числі біоетанолу, на якому вийшов з ладу або відсутній витратомір-лічильник спирту етилового та/або масовий витратомір.

Відповідно до п. 6 Структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, затвердженої Наказом № 43, довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції яку щодоби наповнює розпорядник акцизного складу та/або виробник окремих видів продукції, містить інформацію щодо, зокрема:

звітної доби (зазначаються окремо початок звітної доби та кінець звітної доби);

коду спирту або окремого виду продукції за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (10 знаків);

опису спирту етилового або виду продукції за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;

дії з продукцією (отримання спирту / реалізація спирту / обсяги виробництва окремих видів продукції);

серійного (ідентифікаційного) номера лічильника спирту або окремих видів продукції;

обсягів отриманого або реалізованого спирту або виробленої продукції, декалітрів безводного спирту на початок та на кінець звітної доби за показами лічильника;

даних (кількості) про добові фактичні обсяги отриманого спирту, декалітрів безводного спирту;

даних (кількості) про добові фактичні обсяги реалізованого спирту, декалітрів безводного спирту;

даних (кількості) про добові фактичні обсяги виробленої продукції, декалітрів;

даних про загальний обсяг залишків спирту за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на початок та кінець звітної доби на акцизному складі виробника спирту та/або у місцях виробництва окремих видів продукції;

даних про обсяги залишків спирту, що знаходиться на акцизному складі виробника спирту в тарі, упаковці, про добовий обсяг отриманого та реалізованого спирту в тарі, упаковці за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Графами Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції, затвердженої Наказом № 43, не передбачено окреме відображення в ній надлишків, що виявлені за результатами інвентаризації спирту.

В графі 10.5 Таблиці 2 «Дані про загальний обсяг залишків спирту за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на початок та кінець звітної доби на акцизному складі виробника спирту та/або у місцях виробництва окремих видів продукції» Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції, затвердженої Наказом № 43, відображається загальний обсяг залишку спирту за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД з урахуванням втрат на кінець доби.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Стосовно відображення в бухгалтерському обліку надлишків спирту етилового, повідомляємо, що відповідно до частини другої статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнямирегулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Отже, питання бухгалтерського обліку належать до компетенції Міністерства фінансів України.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово до 1 серпня 2023 року було зупинено перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

____________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.