X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.08.2023 р. № 2731/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо необхідності реєстрації платником податку на додану вартість (далі – ПДВ) після припинення статусу платника єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Податкового кодексу України (далі– Кодекс) та керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство до 01.04.2022 перебувало на загальній системі оподаткування, та не було зареєстровано платником ПДВ, з 01.04.2022 воно зареєстровано платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки, з особливостями оподаткування, які встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділуXX Кодексу.

Під час перебування на спрощеній системі оподаткування, у Підприємства загальний обсяг операцій з постачання товарів/послуг склав понад 1 млн.гривень.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1.чи повинно зареєструватись платником ПДВ Підприємство, після припинення статусу платника єдиного податку третьоїгрупиза ставкою 2 відсотки та переходу на загальну систему оподаткування?;

2. протягом якого строку Підприємству необхідно зареєструватись платником ПДВ?

Пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексувстановлено, щотимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV  Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей.

Особливості переходу суб’єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу (пункт 91підрозділу 8 розділу XX Кодексу).

Відповідно до підпункту 91.1 пункту 91підрозділу 8 розділу XX Кодексу,платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно,
з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу.

Підпунктом 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу передбачено, що операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Статтями 181 та 182 розділу V Кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн гривень (без урахування ПДВ).

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 14 відсотків, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Щодо питань 1 та 2

Враховуючи вищевикладене, Підприємство не підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ, оскільки для реєстрації особи платником ПДВ враховуються операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ – 20 відсотків, ставкою 14 і 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ,аоперації з постачання товарів/послуг, під час перебування на спрощеній системі оподаткування з особливостями  встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділуXXКодексу не є об’єктом оподаткування, томудо такого обрахунку не належать.

Якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником податку у зв’язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою (пункт 182.1 пункт 182 розділу V Кодексу).

Також зазначаємо, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.