Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – ПДВ) у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок) та застосування штрафних санкцій, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Постачальник Товариства був платником єдиного податку третьої групи, який використовував особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, 25.07.2022 постачальник повернувся на систему оподаткування, на якій перебував до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, з відновленням реєстрації платника ПДВ, проте протягом 60 календарних днів з дня такого переходу, не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні за операціями, по яким Товариством було сформовано податковий кредит у лютому – травні 2022 року на підставі первинних документів.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. у який термін Товариству необхідно скоригувати (зменшити) податковий кредит за звітні періоди лютий–травень 2022, який був сформований на підставі первинних документів, враховуючи, що постачальник, який був платником єдиного податку третьої групи та використовував особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації платником ПДВ?;
2. чи звільняється Товариство від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, та пені, у разі уточнення після 25.07.2022 податкового кредиту за лютий-травень 2022 року при наведених вище обставинах?
Щодо питання 1
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних (далі – ПН/РК) зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення ПН/РК.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано ПН/РК в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення ПН/РК.
Пунктом 322 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу встановлено, що тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано ПН/РК, платники податку включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219-IX), який набрав чинності 01.08.2023, зокрема внесені зміни до пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Для платників ПДВ, якими сформовано податковий кредит за звітні (податкові) періоди лютий - травень 2022 року на підставі первинних документів, отриманих від особи, яка на дату виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг відповідно до статті 187 розділу V Кодексу була зареєстрована як платник ПДВ та обрала особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ, зберігається право на податковий кредит за лютий - травень 2022 року за ПН, складеними такою особою, за умовиїхреєстрації в ЄРПН протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації платником ПДВ (підпункт 69.39 пункт 69 розділу XX Кодексу).
У разі відсутності факту реєстрації в ЄРПН ПН/РК по закінченню 60 календарних днів зпершого дня місяця, наступного за місяцем відновлення у постачальника реєстрації платником ПДВ, податковий кредит, сформований Товариством за первинними (розрахунковими) документами, має бути виключений з декларації відповідного періоду шляхом подання уточнюючого розрахунку до такої декларації.
Щодо питання 2
Правові основи щодо внесення змін до податкової звітності визначено положеннями статті 50 розділу ІІ Кодексу.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 статті 50 розділу ІІ Кодексу:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3 відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5 відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
Абзацом чотирнадцятим підпункту 69.1 пункту 69 розділу ХХ Кодексу встановлено, що у разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 розділу ІІКодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, та пені.
Крім того, Законом № 3219-IX пункт 69 розділу ХХ Кодексудоповнено новим підпунктом 69.38, відповідно до якого,тимчасово на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, та пені.
Враховуючи вищенаведене, у разі виключення Товариством сум податкового кредиту, сформованогозапервинними (розрахунковими) документами, шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації відповідного періоду, за відсутності протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення реєстрації платником ПДВ, факту реєстрації постачальником ПН/РКв ЄРПН, Товариство звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені відповідно до норм Кодексу.
Також зазначаємо, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |